Η Βέρντερ Βρέμης και το Αμβούργο “κοντραρίστηκαν” στο πλαίσιο του αγώνα για τη γερμανική Bundesliga με τις δύο ομάδες να επιθυμούν εξίσου τη νίκη. Τελικά οι δύο ομάδες… κόλλησαν στο μηδέν για αρκετή ώρα αλλά η Βέρντερ Βρέμης κατάφερε να πάρει τη νίκη στο τέλος με 1-0 έστω και με αυτογκόλ.

Η αναμέτρηση είχε καλό ρυθμό σχετικά από το ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να είναι αξιόμαχες. Καλές φάσεις και ωραίες δημιουργίες ήταν χαρακτηριστικά του αγώνα. Όμως καμία από τις δύο δεν παρουσιάστηκε ιδιαίτερα πιεστική σε σημείο να γίνει απειλητική κι έτσι μέχρι το ημίχρονο το μηδέν παρέμεινε με… άνεση. Στην επανάληψη η Βέρντερ έκανε κάποιες προσπάθειες να φανεί πιο απειλητική όμως ο χρόνος έδειχνε ήδη στα 60 λεπτά και τέρμα δεν είχε σημειωθεί. Το παιχνίδι μέχρι τέλους συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο και δεν είχε κάτι αξιόλογο επιπλέον να δείξει. Κόντρα όμως σε όλα αυτά τα δεδομένα, ήρθε η έκπληξη στο 86′ κατά… λάθος(!). Λίγο πριν τη λήξη του αγώνα και την ολοκλήρωση του 90λεπτου ο Ντρονγκελεν σκόραρε… αυτογκόλ, δίνοντας τη νίκη στους γηπεδούχους αφού το 1-0 “γράφτηκε” και αυτό δεν άλλαξε.