Η Μπορούσια Ντόρτμουντ, επικράτησε της Γκλάντμπαχ, με το εμφατικό 5-2 και μείωσε απ τη πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου στον πόντο.

Η Ντόρτμουντ δεν πτοήθηκε από την επιβλητική νίκη της Μπάγερν νωρίτερα και με το 5-2 απέναντι στην Γκλάντμπαχ διατηρήθηκε ένα βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο έπειτα από το πέρας της 32ης αγωνιστικής στην Bundesliga.

Οι παίκτες του Έντιν Τέρζιτς χρειάστηκαν μισή ώρα για να καθαρίσουν με την υπόθεση νίκη. Ο Ντόνιελ Μάλεν άνοιξε το σκορ μόλις στο 5′, ο Τζουντ Μπέλιγχαμ με πέναλτι έκανε το 2-0 και ακολούθησαν δύο τέρματα του Σεμπαστιάν Αλέ μέχρι το 32ο λεπτό της αναμέτρησης.

Αν και τα υπόλοιπα λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, οι δύο ομάδες έχασαν ευκαιρίες για νέα γκολ και τελικά αυτή που πέτυχε τα επόμενα ήταν η Γκλάντμπαχ με πέναλτι του Ραμί Μπενσεμπαϊνί. και προσπάθεια του Γιόνας Χόφμαν. Τον τελευταίο λόγο είχε η Ντόρτμουντ όμως, η οποία με τον Τζιοβάνι Ρέινα στις καθυστερήσεις έφτασε στην ευρεία νίκη.