Ο Χάαλαντ πέταγε ξανά… φωτιές και η Ντόρτμουντ δεν αντιμετώπισε προβλήματα κόντρα στη Γκρόιτερ Φιρτ (3-0), πλησιάζοντας ξανά στο -6 την Μπάγερν Μονάχου.

Μετά την ήττα στο Κλάσικερ και την ισοπαλία με την Μπόχουμ, ο Έρλινγκ Χάαλαντ καθάρισε για την Μπορούσια Ντόρτμουντ που επικράτησε εύκολα της ουραγού Γκρόιτε Φιρτ υποχρεώνοντάς τη στη 15η ήττα της στη σεζόν.

Η ομάδα του Μάρκο Ρόζε είχε τον απόλυτο έλεγχο στο ματς και παρά το ότι είδε το τέρμα του Αζάρ στο 21′ να ακυρώνεται ως οφσάιντ, πήρε το προβάδισμα με πέναλτι του Χάαλαντ δώδεκα λεπτά αργότερα για το 1-0 του ημιχρόνου. Μέσα σε επτά λεπτά στην επανάληψη ο Νορβηγός επιθετικός και ο Μάλεν (82′-89′) «κλείδωσαν» τη νίκη για τους Βεστφαλούς με το τελικό 3-0.

Στο Λεβερκούζεν ο Πάτρικ Σικ πίστεψε πως έκανε τη… δουλειά για την Μπάγερ με τα δύο τέρματά του στο 37ο και το 63ο λεπτό, ωστόσο η τρομερή φέτος Χόφενχαϊμ πήρε πολύτιμο βαθμό στο Bay Arena. Μέσα σε τρία λεπτά (80′,83′) ο Στίλερ και ο Γιόνας Νταμπούρ έκλεψαν τη νίκη από τις «ασπιρίνες» με τρομερό τρόπο και τους έφτασαν στο -1 στην 4η θέση.

Η κατάρα συνεχίζεται για την Λειψία. Οι Ταύροι έδειξαν χάρη σε γκολ του Αντρέ Σίλβα από το πρώτο μέρος (19′), πως μπορούσαν να σπάσουν το σερί των 10 εκτός έδρας αγώνων χωρίς νίκη που είναι το χειρότερο σερί στην ιστορία της ομάδας στη Μπουντεσλίγκα, ωστόσο ο Καλιγκιούρι με τέρμα τέσσερα λεπτά πριν το τέλος έδωσε σπουδαίο βαθμό στους γηπεδούχους που έφτασαν τη Στουτγκάρδη του Ντίνου Μαυροπάνου που χθες γνώρισε βαριά ήττα από την Μπάγερν και το κακό σερί εκτός έδρας πλέον έφτασε τα 11 ματς για τους φιλοξενούμενους.

Τέλος Φράιμπουργκ και Ουνιόν Βερολίνου έμειναν στο 0-0 στο Φόρστερεϊ, και η διαφορά τους παρέμεινε στους 2 βαθμούς, με την Ουνιόν να φτάνει τη Μάιντζ στου 24 βαθμούς, ενώ η Φράιμπουργκ έχει καταφέρει να πάρει μόνο μία νίκη στα τελευταία πέντε ματς ωστόσο παραμένει στη 5η θέση και κοιτάει Ευρώπη.