Η Ντόρτμουντ άφησε τον παλιό, κακό της εαυτό απέναντι στην Βόλφσμπουργκ και με το 2-0 που διαμορφώθηκε στην επανάληψη μπήκε ξανά στην ζώνη του Champions League.

Αποτελεί είδηση, η Ντόρτμουντ κράτησε το μηδέν σε κάποια παιχνίδι της. Κι όχι απέναντι σε κάποιον τυχαίο αντίπαλο, αλλά απέναντι στην Βόλφσμπουργκ που μετρούσε μόλις μία ήττα φέτος, κι αυτή από την Μπάγερν.

Όταν συμβαίνει αυτό, όλα είναι πιο εύκολα από την Μπορούσια, που ένα γκολ ξέρει ότι θα το βρει εύκολα ή δύσκολα.

Αυτή τη φορά δεν το βρήκε από τον Χάαλαντ ή κάποιον επιθετικογενή παίκτη, αλλά από έναν παίκτη που έχει δεχθεί πολλά πυρά.

Ο Ακάνζι με κεφαλιά έλυσε τον γόρδιο δεσμό (66’), με την Ντόρτμουντ να σπαταλά μέχρι εκείνο το σημείο μία τεράστια ευκαιρία με τον Σάντσο, ο οποίος στο τέλος του ημίχρονο αστόχησε σε κενή από τερματοφύλακα εστία.

Η Βόλφσμπουργκ στο τέλος τα έπαιξε όλα για όλα για να βρει το γκολ της ισοφάρισης, όμως στις καθυστερήσεις δέχθηκε το τελειωτικό χτύπημα από τον Σάντσο (92’, 2-0), σε μία νίκη που έφερε την Ντόρτμουντ ξανά εντός τετράδας.