Η Ντόρτμουντ επανήλθε στις νίκες με τον πιο εμφατικό τρόπο. Οι Βεστφαλοί διέλυσαν την Βόλφσμπουργκ επικρατώντας 6-0 και είναι ξανά στο -1 από την πρωτοπόρο Μπάγερν.

Την περασμένη αγωνιστική η Ντόρτμουντ έχασε τα πρωτεία από την Μπάγερν. Οι Βεστφαλοί επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, ήταν καταιγιστικοί κόντρα στη Βόλφσμπουργκ, την οποία νίκησαν 6-0 και έτσι είναι ξανά στο -1 από τους Βαυαρούς, ενώ απομένουν τρεις φορές.

Η Ντόρτμουντ φρόντισε να καθαρίσει από το πρώτο μέρος. Ο Αντεγέμι ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό, με τον Αλέ στο 28′ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του. Ο Μάλεν στο 37′ πλάσαρε για να ανεβάσει ακόμη περισσότερο τον δείκτη του σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, οι Βεστφαλοί δεν σταμάτησαν. Στο 64′ ο Μπέλιγχαμ έκανε το 4-0, σε μία απίθανη φάση. Έκανε το σουτ, ο Καστέιλς απέκρουσε, με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι, να παίρνει περίεργη τροχιά και να καταλήγει στα δίχτυα. Στο 59′ ο Αντεγέμι έγραψε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Ντόρτμουντ είχε ευκαιρία γι’ ακόμη ένα γκολ στο 65′, όμως ο Αντεγέμι αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Τελικά, το έκτο γκολ πέτυχε στο 86ο λεπτό ο Τζουντ Μπέλιγχαμ.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Κόμπελ, Βολφ, Ζίλε, Χούμελς (63′ Όζτσαν), Ρίερσον (76′ Πάσλακ), Μπέλιγχαμ, Τζαν, Μπραντ, Μάλεν (62′ Ρόις), Αλέ (63′ Μουκοκό), Αντεγέμι (69′ Ρέινα)

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Καστέιλς, Μπορνό, Φαν ντε Φεν, Καμίνσκι (65′ Κόζα), Μπακού (46′ Φίσερ), Ενμέτσα, Βιντ (65′ Μάρμους), Άρνολντ, Γκιβαλογκί (46′ Παρέδες), Σβάνμπεργκ (65′ Γκέραρντ), Βίμερ