Ο Πάκο Αλκάθερ… σκοράρει πιο συχνά από παίκτες όπως ο Μέσι και Μπαπέ! Δεν μας πιστεύετε; Διαβάστε παρακάτω και θα πειστείτε.

Ο Ισπανός επιθετικός δεν είναι από τις πιο βασικές επιλογές του Λουσιέν Φαβρ στους Βεστφαλούς, πέρασε και μια περίοδο μεγάλου ντεφορμαρίσματος, όμως, είναι από τους πιο τίμιους και αποτελεσματικούς στράικερ αυτή τη στιγμή στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο!

Ο Πάκο Αλκάθερ, με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 91′ και με εύκολο πλασέ από ασίστ του Σάντσο στο 94′ διαμόρφωσε το 2-0 για τη Ντόρτμουντ κόντρα στους «λύκους» στο Signal Iduna Park, το απόγευμα του Σαββάτου και έχει πλέον στον λογαριασμό του 16 γκολ σε 963 λεπτά συμμετοχής στη Bundesliga!

Τι σημαίνει αυτό;

Ότι σκοράρει κατά μέσο όρο περίπου κάθε 60 αγωνιστικά λεπτά!

Αυτή η επίδοση είναι πολύ καλύτερη από του Μπαπέ που έχει 1 γκολ ανά 71 λεπτά αγώνα, ο Μέσι είναι στα 74 λεπτά (με τον Αργεντινό επίσης να πετυχαίνει δυο γκολ απέναντι στην Εσπανιόλ), ο Νεϊμάρ σταμάτησε στο 1 γκολ κάθε 86 λεπτά προτού τραυματιστεί σοβαρά, ενώ, ο Κριστιάνο Ρονάλντο σκοράρει κάθε 118 λεπτά σε επίπεδο πρωταθλήματος στη Γιουβέντους!