Με πέντε ματς κύλησε το απόγευμα για το γερμανικό πρωτάθλημα της Bundesliga, με τη δράση και το θέαμα να μονοπωλούν το ενδιαφέρον μας.

Αναλυτικά όλα τ’ αποτελέσματα:

Νίμπουργκ-Φράιμπουργκ: 0-1

Μ’ ένα τέρμα στο 19′ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ και όσο και αν η Νίμπουργκ το προσπάθησε, δεν κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ. Έτσι το “διπλό” ήρθε άνετα και η Φράιμπουργκ πήρε τους βαθμούς.

Μπάγερν Λεβερκούζεν-Χέρτα: 3-1

Ξέσπασε η Λεβερούζεν κόντρα στη Χέρτα…. Με δύο γρήγορα γκολ στο 8′ και στο 23′ οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα. Στο 26′ ήρθε το 2-1 από τους φιλοξενούμενους, όμως στην επανάληψη και στο 49′ “γράφτηκε” το 3-1 που έμεινε μέχρι τέλους.

Ανόβερο-Φορτούνα Ντίσελντορφ: 0-1

Κόλλησαν… στο μηδέν οι δύο αντίπαλοι σε όλη τη διάρκεια σχεδόν τη διάρκεια ενός ματς που γρήγορα θα ξεχαστεί. Οι φιλοξενούμενοι όμως για δεύτερη συνεχόμενη φορά κάνουν την έκπληξη και στις καθυστερήσεις (92′) “δραπέτευσαν” με το τέρμα που πέτυχαν για το τελικό 0-1.

Λειψία-Βέρντερ Βρέμης: 3-2

Ωραίο ματς ανάμεσα σε Λειψία και Βέρντερ Βρέμης. Οι γηπεδούχοι είχαν καταφέρει να “χτίσουν” μια διαφορά έπειτα από το 2-0 που πέτυχαν στο πρώτο μέρος του αγώνα. Στο 67′ και στο 77′ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν την ισοπαλία (2-2) όμως ούτε αυτό το σκορ έμεινε. Στο 87′ ο Μπρουμα πέτυχε νέο τέρμα για το τελικό 3-2.

Στουτγκάρδη-Σάλκε: 1-3

Άργησε να έρθει η δράση σε αυτό το ματς αλλά όταν ξεκίνησε δεν… σταμάτησε. Στο πρώτο ημίχρονο η Σάλκε προηγούνταν με 0-1. Στο 70′ ήρθε το 0-2 όμως η Στουτγκάρδη μείωσε στο 76′. Δύο λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι “είπαν” την τελευταία λέξη για το 1-3.