Η Λειψία υπέταξε τη Σάλκε, στο Γκελζενκίρχεν, με 6 γκολ και είναι στο -3, με αγώνα περισσότερο, πίσω απ’ την πρωτοπόρο Μπάγερν.

Οι παίκτες του Μάρκο Ρόζε σημείωσαν τα πρώτα τέσσερα γκολ του αγώνα στο 1ο ημίχρονο. Ο Αντρέ Σίλβα ήταν υπεύθυνος για δύο εξ αυτών και οι Μπένιαμιν Χένριχς και Τίμο Βέρνερ για τα άλλα δύο. To 4-0 έμοιαζε να αδικεί τους… φιλοξενούμενους, που είχαν ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα, την ώρα που η Σάλκε είχε μόλις μία τελική.

Στο 2ο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, η Σάλκε σκόραρε με τον Σοϊτσίρο Κοζούκι, όμως τον τελευταίο λόγο είχε ο Ντάνι Όλμο και ο Γιουσούφ Πόουλσεν που έγραψαν το θριαμβευτικό 6-1 στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής

Σάλκε – Λειψία 1-6 (56′ Κοζούκι / 7′, 44′ Σίλβα, 15′ Χένριχς, 45+2′ Βέρνερ, 83′ Όλμο, 89′ Πόουλσεν)

24/01 21:30 Μπάγερν – Κολωνία
24/01 21:30 Χόφενχαϊμ – Στουτγκάρδη
24/01 21:30 Χέρτα – Βόλφσμπουργκ
25/01 19:30 Μάιντς – Ντόρτμουντ
25/01 21:30 Άουγκσμπουργκ – Γκλάντμπαχ
25/01 21:30 Λεβερκούζεν – Μπόχουμ
25/01 21:30 Βέρντερ – Ουνιόν
25/01 21:30 Φράιμπουργκ – Άιντραχτ