Η Λειψία ήταν μία ανάσα από τη νίκη κόντρα στη Χέρτα, αλλά η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πιάτεκ στέρησε τη 2η θέση στους “Ταύρους”, με σκορ 2-2.

Σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι, η Λειψία φαινόταν πως θα κατάφερνε να πάρει τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη και θα εκμεταλλευόταν την ήττα της Ντόρτμουντ. Η Χέρτα είχε άλλα σχέδια και πήρε ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα.

Δεν χρειάστηκε να περάσουν πολλά λεπτά για να ανοίξει το σκορ στο ματς καθώς στο 10’ έπειτα από κόρνερ του Πλάτενχαρντ, ο Γκρούιτς με ωραία… καρατιά έκανε το 0-1. Στο 15’ υπήρξε καλή στιγμή με τον Ντάριντα για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δέχθηκαν όμως την ισοφάριση στο 24’ καθώς η Λειψία απάντησε με τον ίδιο τρόπο. Ο Ν’ Κουνκού εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κλόστερμαν με γυριστή κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα (1-1). Η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω στη συνέχεια σε ένα πρώτο μέρος με καλό ρυθμό με την Χέρτα να έχει τη μεγάλη φάση στο 40’ όταν ο Ιμπίσεβιτς από πολύ καλή θέση έστειλε την μπάλα ψηλά.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 64’ καθώς ο Χάλστενμπεργκ είδε δεύτερη κίτρνη και αποβλήθηκε, όμως τέσσερα λεπτά αργότερα άνοιξαν το σκορ. Ο Σικ έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής και ο Γιάρσταϊν ενώ απέκρουσε, στη συνέχεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του, σε μια άτυχη στιγμή. Το 2-1 όμως δεν έμελλε να παραμείνει καθώς στο 82’ με πέναλτι, που έκανε ο Λούκμαν στον Ματέους Κούνια, ο Πιόντεκ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.