Ο Βίρτζιλ Φαν Ντάικ με γκολ στο 118′ έδωσε τον πρώτο τίτλο της σεζόν στην Λίβερπουλ με 1-0 επί της Τσέλσι και έδωσε στον Κλοπ τουλάχιστον ένα τίτλο στην τελευταία του χρονιά με τα κόκκινα.

Τέλος εποχής με τουλάχιστον ένα τίτλο. Ο ένας εκ των κορυφαίων προπονητών στην ιστορία της Λίβερπουλ θα φύγει το καλοκαίρι με τουλάχιστον ένα τίτλο. Σε ένα σπουδαίο τελικό ο αρχηγός Φαν Ντάικ με γκολ στα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης, έπειτα από κόρνερ του Τσιμίκα, έδωσε το League Cup με 1-0 στους κόκκινους.

Η Λίβερπουλ είχε εννέα τραυματίες όμως ήταν μία κλάση ανώτερη στα πρώτα λεπτά του ματς μέχρι το 20′, αφού η Τσέλσι δε μπορούσε να αλλάξει δεύτερη πάσα, όμως…

Όμως η Τσέλσι ήταν αυτή που σε αντεπίθεση είδε το VAR να της στερεί το 1-0 του Στέρλινγκ για οφσάιντ του Τζάκσον στην αρχή της φάσης, μάλιστα το VAR ήταν πρωταγωνιστής και στην επανάληψη αφού ακύρωσε τέρμα του Φαν Ντάικ στο 60ο λεπτό.

Από εκεί και μετά η Τσέλσι έχασε απίθανες ευκαιρίες για να πάρει αυτή το Λιγκ Καπ, αφού ο Γκάλαχερ είδε τον Κέλεχερ να του λέει όχι σε τετ α τετ στο 85ο λεπτό, ενώ ο Πάλμερ λίγα λεπτά μετά δεν μπόρεσε με buzzer beater να κάνει το 1-0 και να… κλέψει τον τίτλο.

Στην παράταση η Λίβερπουλ είχε το πάνω χέρι με τους Έλιοτ και Ντάνα να έχουν τις καλύτερες ευκαιρίες στο 94ο και 99ο λεπτό αλλά τον Πέτροβιτς να κρατάει το μηδέν, όμως…

Όμως στο 118′ έπειτα από κόρνερ του Τσιμίκα, ο Φαν Ντάικ με τρομερή κεφαλιά έδωσε τον πρώτο τίτλο από τους τρεις που κυνηγάει ο Κλοπ στην τελευταία του σεζόν στα κόκκινα.