Εφιάλτης χωρίς τέλος για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αφού μετά την ήττα με 0-3 από την Σίτι δέχθηκε νέο… τρίμπαλο στο Old Trafford, αυτή τη φορά από τη Νιούκαστλ, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του Carabao Cup.

Η Νιούκαστλ μπορεί να παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές στην σύνθεσή της, ωστόσο παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο, απέναντι σε μια Γιουνάιτεντ χωρίς αρχή, μέση και τέλος, πήρε «εκδίκηση» για τον περσινό χαμένο τελικό του Carabao Cup και πανηγύρισε την πρόκρισή της στην επόμενη φάση.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 28ο λεπτό με τον Αλμιρόν να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Λιβραμέντο, στέλνοντας την μπάλα στο βάθος της εστίας του Αντρέ Ονάνα, με τη Νιούκαστλ να κλείνει το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα δύο τερμάτων, αφού στο 36′ ο Χολ διαμόρφωσε το 0-2 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Γιουνάιτεντ βγήκαν με διάθεση να πιέσουν για ένα γρήγορο γκολ που θα του έβαζε ξανά στο παιχνίδι, όμως δεν υπήρχε καμία ουσία στο παιχνίδι των «Κόκκινων Διάβολων», που αρκέστηκαν σε εξάρσεις και μακρινά σουτ, χωρίς να απειλήσουν ιδιαίτερα την εστία του Ντουμπράβκα.

Αντίθετα η Νιούκαστλ βρήκε την ευκαιρία να πετύχει και τρίτο γκολ, αφού στο 60′ ο Γουίλοκ έφυγε στην αντεπίθεση και με υπέροχο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 0-3, «σφραγίζοντας» την πρόκριση των φιλοξενούμενων στον επόμενο γύρο του Carabao Cup, αναγκάζοντας τους οπαδούς της Γιουνάιτεντ να φύγουν νωρίτερα από το γήπεδο.