Ο πρώτος προκριματικός γύρος ολοκληρώθηκε και έτσι έγιναν γνωστά όλα τα ζευγάρια από το μονοπάτι των πρωταθλητών για το δεύτερο, στο οποίο ξεχωρίζει η αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τη Νέφτσι.
Την Τετάρτη στη Βαρσοβία ολοκληρώθηκε ο πρώτος προκριματικός γύρος του Champions League, με τη Λέγκια να νικά για δεύτερη φορά την Μπόντο/Γκλιμτ και να πανηγυρίζει την πρόκριση.
Έτσι είναι πλέον γνωστά όλα τα ζευγάρια του δεύτερου προκριματικού. Ο Ολυμπιακός έγινε γνωστό νωρίτερα ότι θ’ αντιμετωπίσει τη Νέφτσι Μπακού, η οποία νίκησε με το ίδιο σκορ και στο Αζερμπαϊτζάν την Ντιναμό Τιφλίδας και θα βρεθεί στα διπλά ματς του Ιουνίου (21/7 το πρώτο, 27 ή 28 η ρεβάνς) στο δρόμο των Ερυθρόλευκων.
Η Ομόνοια έμαθε από το βράδυ της Τρίτης (13/7) την αντίπαλό της, είναι η Ντίναμο Ζάγκρεμπ από την Κροατία. Από το μονοπάτι των μη πρωταθλητών μεγαλύτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει η αναμέτρηση της Αϊντχόφεν με τη Γαλατασαράι.
Η κλήρωση για τον τρίτο προκριματικό θα γίνει τη Δευτέρα 19 Ιουλίου.
Τα αποτελέσματα του πρώτου προκριματικού [το σκορ των πρώτων ματς]
Λίνκολν (Γιβραλτάρ) – Φόλα Ες (Λουξεμβούργο) 5-0 [2-2]
Ρίγα (Λετονία) – Μάλμε 1-1 [0-1]
Χιμπέρνιαν (Μάλτα) – Φλόρα (Εσθονία) 0-3 [0-5]
Σερίφ Τιρασπόλ (Μολδαβία) – Τέουτα (Αλβανία) 1-0 [4-0]
Μούρα (Σλοβενία) – Σκεντίγια (Βόρεια Μακεδονία) 5-0 [6-0]
Μπόρατς Μπάνια Λούκα (Βοσνία) – Κλουζ (Ρουμανία) 2-1 παρ. (1-1) [1-3]
Πρίστινα (Κόσοβο) – Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) 1-3 [1-6]
Μπούντουτσνοστ (Μαυροβούνιο) – Ελσίνκι (Φινλανδία) 0-4 [1-3]
Λίνφιλντ (Βόρεια Ιρλανδία) – Ζάλγκιρις (Λιθουανία) 1-2 [1-3]
Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) – Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία) 2-1 [0-2]
Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ (Λευκορωσία) – Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) 0-1 [0-1]
Βάλουρ (Ισλανδία) – Ντίναμο Ζάγκρεμπ (Κροατία) 0-2 [2-3]
Τετάρτη 14 Ιουλίου
Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν) – Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) 2-0 [1-1]
Αλασκέρτ (Αρμενία) – Νόμαντς (Ουαλία) 1-0 παρ. (0-0) [2-2]
Νέφτσι Μπακού (Αζερμπαϊτζάν) – Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία) 2-1 [2-1]
Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία) – Μπόντο/Γκλιμτ (Νορβηγία) 2-0 [3-2]
Τα ζευγάρια του δεύτερου προκριματικού
Μονοπάτι πρωταθλητών
Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία) – Ομόνοια (Κύπρος) (20/7)
Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία) – Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία) (20 ή 21/7)
Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία) – Φλόρα (Εσθονία) (20 ή 21/7)
Αλασκέρτ (Αρμενία) – Σέριφ (Μολδαβία) (20 ή 21/7)
Ολυμπιακός (Ελλάδα) – Νέφτσι Μπακού (Αζερμπαϊτζάν) (21/7)
Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν) – Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) (21/7)
Λίνκολν (Γιβραλτάρ) – Κλουζ (Ρουμανία) (20/7)
Μάλμε (Σουηδία) – Ελσίνκι (Φινλανδία) (21/7)
Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) – Ζάλγκιρις (Λιθουανία) (20/7)
Μούρα (Σλοβενία) – Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) (21/7)
Μονοπάτι μη πρωταθλητών
Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία) – Σπάρτα Πράγας (Τσεχία) (20/7)
Σέλτικ (Σκωτία) – Μίντιλαντ (Δανία) (20/7)
Αϊντχόφεν (Ολλανδία) – Γαλατασαρία (Τουρκία) (21/7)