Η Παρί Σεν Ζερμέν μπορεί να ταξίδεψε στην Αγγλία χωρίς δύο σημαντικά “γρανάζια”, όμως αυτό δεν φάνηκε να την επηρεάζει, καθώς επικράτησε άνετα με 0-2 απέναντι στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και πήρε τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Σόλσκιερ στον πάγκο των “Κόκκινων Διαβόλων”, που ίσως φανεί και η πιο κρίσιμη, καθώς τα δύο εκτός έδρας γκολ φέρνουν τους Γάλλους μία “ανάσα” από την επόμενη φάση. Οι Παριζιάνοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα και θα μπορούσαν να σκοράρουν και άλλα γκολ, ενώ η απουσία του Πογκμπά από τον επαναληπτικό ίσως στοιχίσει στους Άγγλους.

Οι Γάλλοι παρά τις απουσίες των Καβάνι και Νεϊμάρ πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο και απείλησαν για πρώτη φορά με το σουτ του Ντι Μαρία να μην βρίσκει στόχο. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση άρχισαν να κερδίζουν μέτρα και δημιούργησαν την πρώτη καλή στιγμή με τον Πογκμπά να αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Η πίεση των Ράσφορντ, Μαρσιάλ και Λίνγκαρντ έβαζε δύσκολα στους Παριζιάνους, που έδειχναν να έχουν πρόβλημα στο να κατεβάσουν την μπάλα. Σε μία υποδειγματική αντεπίθεση η ομάδα του Τούχελ έφτασε μία “ανάσα” από το 0-1, ο Ντράξλερ γύρισε στον Εμπαπέ, που δεν κατάφερε να κερδίσει τον Ντε Χέα. Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Ντάνι Άλβες εκτέλεσε φάουλ, που πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία του Ισπανού τερματοφύλακα.

Η Παρί πίεσε από το πρώτο λεπτό της επανάληψης και ευτύχησε να προηγηθεί με τον Κιμπεμπέ, ο Ντι Μαρία εκτέλεσε το κόρνερ και ο Γάλλος αμυντικός, από το δεύτερο δοκάρι, πλάσαρε εύστοχα για το 0-1. Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ο Ντάνι Άλβες έπιασε ένα τρομερό σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Σε μία εξαιρετική επίθεση των Γάλλων, ο Ντι Μαρία από αριστερά έκανε συρτή σέντρα και ο Εμπαπέ από κοντά έκανε το 0-2. Οι Άγγλοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν, με τους Παριζιάνους να ελέγχουν απόλυτα το ματς. Στα τελευταία λεπτά τα νεύρα και ο εκνευρισμός είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο και κάπως έτσι ο Πογκμπά αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε για σκληρό μαρκάρισμα στον Ντάνι Άλβες.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γιανγκ, Μπεγί, Λίντελοφ, Σο, Ερέρα, Μάτιτς, Λίνγκαρντ (45′ Σάντσες), Πογκμπά, Μαρσιάλ (46′ Μαρσιάλ), Ράσφορντ (85′ Λουκάκου).
ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Μπουφόν, Κέρερ, Τιάγκο Σίλβα, Κιμπέμπε, Μπερνάτ, Βεράτι (75′ Παρέδες), Ντράξλερ, Μαρκίνιος, Ντάνι Άλβες, Ντι Μαρία (81′ Νταγκμπα), Εμπαπέ.