Ο Χούλιαν Άλβαρες και ο Ντοκού που έφερε από τον πάγκο ο Πεπ Γκουαρντιόλα, μετέτρεψαν το 1-1 για την Μάντσεστερ Σίτι, σε θρίαμβο με 1-3 μέσα στην Λειψία.

Καλό το Champions League, όμως την Κυριακή το μενού έχει Άρσεναλ και ντέρμπι κορυφής για την Premier League. O Πεπ Γκουαρντιόλα μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του, αλλά όταν ήρθαν τα ζόρια έριξε μια ματιά στον πάγκο του, έκανε τα μαγικά του και καθάρισε.

Δύο γκολ στο τέλος από Χουλιάν Άλβαρες και Ζερεμί Ντοκού μετέτρεψαν το αγχωτικό 1-1 με την Λειψία, σε θρίαμβο με 3-1 και σχεδόν εξασφαλισμένη την πρωτιά στον όμιλο.

Με τους πιτσιρικάδες Φόντεν και Ρίκο Λιούις στο αρχικό σχήμα, οι πολίτες δεν είχαν πρόβλημα να κυριαρχήσουν από το πρώτο λεπτό απέναντι σε έναν αντίπαλο που έπαιξε πολύ παθητικά.

Αυτή η τακτική έφερε αποτέλεσμα μόλις για 25 λεπτά, αφού τότε οι δύο μικροί της Σίτι συνεργάστηκαν με τον Φόντεν να κάνει το 0-1. Ο Χάαλαντ είχε δύο ευκαιρίες να τελειώσει το ματς, ωστόσο σε δύο περιπτώσεις (31’, 43’) δεν βρήκε δίχτυα κάτι που έπαιξε ρόλο στην οικονομία του ματς.

Κι αυτό γιατί με την έναρξη της επανάληψης ο Οπεντά ισοφάρισε σε 1-1 (48’), βάζοντας φωτιά στις εξέδρες. Ωστόσο, το γήπεδο έγειρε εκ νέου.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης άρχισε να σφυροκοπεί και να χάνει ευκαιρίες, με τον Χάαλαντ να έχει δοκάρι (57’) και τον Φόντεν να αστοχεί για λίγο (63’).

Ο Πεπ έφερε από τον πάγκο Χουλιάν Άλβαρες – Ντοκού και το ματ δεν άργησε να έρθει. Με φανταστικό σουτ του Αργεντινού ήρθε το 1-2 στο 84ο λεπτό, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Άλβαρες έδωσε και ασίστ στον Ντοκού, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγγλικό θρίαμβο (1-3).

Ματσάρα στο «Μαρακανά»

Την ίδια ώρα, στο «Μαρακανά» ο Ερυθρός Αστέρας και η Γιουνγκ Μπόις άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς σε αυτό που έμοιαζε με ντέρμπι για την τρίτη θέση του ομίλου. Οι Σέρβοι προηγήθηκαν λίγο πριν το ημίχρονο (35’) με κοντινή προβολή του Εντιαγέ, ωστόσο η αντίδραση των Ελβετών ήταν άμεση.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Ούγκρινιτς με ωραίο πλασέ έκανε το 1-1 (48’), ενώ από εκτέλεση πέναλτι ήρθε το 1-2 με σκόρερ τον Ιτέν (61’).

Οι αλλαγές του Μπαχάρ έκαναν την ζβέντα πολύ επιθετική και δημιούργησαν κατάσταση πολιορκίας. Αυτή έφερε καρπούς στο 88ο λεπτό, όταν ο Μπουκαρί με υπέροχη έμπνευση έκανε το 2-2 με σέντρα σουτ στην κλειστή γωνία του τερματοφύλακα, σώζοντας τον βαθμό για την πρωταθλήτρια Σερβίας.