Βάζοντας τρία γκολ στο πρώτο μέρος η Νιούκαστλ διέλυσε την Παρί Σεν Ζερμέν (4-1) και έκανε δικό της το Νο1 του ομίλου αφού Ντόρτμουντ και Μίλαν έμειναν στο 0-0 στην Γερμανία.

Η νέα πλούσια ομάδα του Champions League ήταν πολύ ωραία στην έδρα της σε σημείο που έκανε κομμάτια την PSG. Η Νιούκαστλ του Έντι Χάου διέσυρε την Παρί με 4-1 και σε συνδυασμό με τη «λευκή» ισοπαλία στο Signal-Iduna Park ανάμεσα σε Ντόρτμουντ και Μίλαν πέρασε στην πρώτη θέση του group. Στη δεύτερη η ομάδα του Λουίς Ενρίκε, στην τρίτη οι Rossoneri που σε δύο ματς δεν έχουν βάλει και δεν έχουν δεχθεί γκολ.

Τέτοια βράδια ονειρεύονταν οι fans των Magpies όταν η ομάδα τους εξασφάλιζε την έξοδο στην κορυφαία διοργάνωση και το όνειρο έγινε πραγματικότητα. Με ακατάπαυστο πρέσινγκ και ενέργεια που δεν τελείωνε, η Νιούκαστλ δεν άφησε την Παρί να πάρει ανάσα. Στο 17’ από λάθος του Μαρκίνιος ο Ντοναρούμα έβγαλε το σουτ του Ίσακ, όμως δεν μπορούσε να κάνει κάτι σε αυτό του Αλμιρόν στην απέναντι γωνία. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το 40’ όταν ο Τονάλι βρήκε τον Γκιμαράες και εκείνος τον Μπερν που είχε μείνει ψηλά και έγραψε το 2-0.

Στην επανάληψη και το 50’ ο Λόνγκσταφ τιμώρησε τον Σκρίνιαρ που δεν τον πίεσε με σουτ μέσα από την περιοχή για το 3-0 για να σκοράρει και η Παρί στο 56’ με την κεφαλιά του Λούκας Ερναντέζ. Παρότι το 3-1 φάνηκε ότι θα διατηρηθεί μέχρι το φινάλε, στις καθυστερήσεις ο Σαρ με τηλεκατευθυνόμενο σουτ στο παραθυράκι διαμόρφωσε το τελικό 4-1 μέσα σε έναν «χαμό» στο Saint James’ Park.

Νιούκαστλ (Έντι Χάου): Πόουπ, Τρίπιερ, Σαρ, Λασέλς, Μπερν, Γκιμαράες, Λόνγκσταφ, Τονάλι (65′ Άντερσον), Αλμιρόν (71′ Μέρφι), Γκόρντον, Ίσακ.

Παρί Σεν Ζερμέν (Λουίς Ενρίκε): Ντοναρούμα, Χακίμι, Μαρκίνιος, Σκρίνιαρ, Λούκας Ερναντέζ, Ουγκάρτε (64′ Βιτίνια), Ζαΐρ Εμερί, Ντεμπελέ, Κόλο Μουανί (57′ Μπαρκολά), Μπαπέ, Γκονζάλο Ράμος.

Νέα «λευκή» ισοπαλία για την Μίλαν

Η Μίλαν είχε χάσει πολλές ευκαιρίες στο πρώτο ματς κόντρα στην Νιούκαστλ και κάτι ανάλογο έγινε με την Ντόρτμουντ στην Γερμανία, όπου η BvB είχε την μπάλα αλλά οι Rossoneri της περισσότερες στιγμές. Κρατάει το ότι δεν δέχθηκε γκολ και πάλι ο Στέφανο Πιόλι μετά το νέο 0-0 και ότι είναι στο -2 από την πρώτη θέση και το -1 από τη δεύτερη. Κάποιος που δεν έχει την παραμικρή ιδέα τι έγινε στο ματς μπορεί να έλεγε ότι είναι «σούπα», όμως το θέαμα υπήρξε στην έδρα της Μπορούσια και χόρτασε με φάσεις τους ουδέτερους.

Για τους γηπεδούχους ο πιο επικίνδυνος παίκτης ήταν ο Μάλεν που αστόχησε από καλή θέση στο 6′ όπως και στο 28′, ενώ στο 31′ ήταν η σειρά του Φίλκρουγκ να γίνει επικίνδυνος μετά το λάθος του Καλάμπρια αλλά ο Μενιάν απέκρουσε. Οσο για τους φιλοξενούμενους, ο Λεάο ήταν ο πιο δραστήριος και αυτός από τον οποίο ξεκινούσε ό,τι καλό έκανε η Μίλαν στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, πάντως, η 7 φορές πρωταθλήτρια Ευρώπης ήταν καλύτερη και πιο επικίνδυνη, έχοντας τις στιγμές για να σκοράρει. Ο Πούλισικ, όμως, δεν έκανε καλό τελείωμα εντός περιοχής στο 54′ και ο Κόμπελ απέκρουσε, ο Ερναντέζ δεν βρήκε στόχο με κεφαλιά στο 82′ μετά τη σέντρα του Λεάο και στο 86′ ο Πορτογάλος εξτρέμ έβγαλε τον Τσουκουέζε σε θέση για γκολ αλλά σούταρε πάνω στον τερματοφύλακα και στην επαναφορά ο Ράιντερς με σουτ είδε τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.

Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς): Κόμπελ, Ριέρσον, Χούμελς, Σλότερμπεκ, Μπενσεμπαϊνί, Τζαν, Ρόις (72′ Νμέτσα), Ότσκαν, Μπραντ (64′ Αντεγέμι), Φίλκρουγκ, Μάλεν (72′ Μπάινο-Γκίτενς).

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Μενιάν, Καλάμπρια (69′ Φλορέντσι), Τιαό, Τομόρι, Ερναντέζ, Μούσα, Ράιντερς, Πομπέγκα (58′ Αντλί), Πούλισικ (70′ Τσουκουέζε), Λεάο, Ζιρού (70′ Οκαφόρ).