Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι πέτυχε το γρηγορότερο χατ-τρικ στην ιστορία του Champions League και η αμείλικτη Μπάγερν Μονάχου έκανε φύλλο και φτερό την Σάλτσμπουργκ (7-1).

Είναι δυνατόν αγώνας της φάσης των 16 του Champions League να έληξε με 7-1 κι όμως τα εύσημα να πηγαίνουν στην πλευρά των ηττημένων; Σαφώς και γίνεται.

Η Σάλτσμπουργκ θα μπορούσε να ταμπουρωθεί στο Μόναχο, να παρκάρει ένα και δύο λεωφορεία μπροστά από την εστία της, μπας και υποστηρίξει το 1-1 του πρώτου ματς, μπας και χάσει με κάποιο τιμητικό σκορ.

Δεν το έκανε, διότι είναι ενάντια στην ποδοσφαιρική λογική της. Οι Αυστριακοί με τον μέσο όρο ηλικίας των 23 ετών, πήγαν στην Αλιάντς Αρένα, έπαιξαν την μπάλα τους, έπαιξαν ανοιχτά και παρότι έφυγαν με μία συντριβή στην πλάτη, αποχωρούν με ψηλά το κεφάλι.

Είχαν περάσει μόλις δύο λεπτά, όταν οι Αυστριακοί πήγαν να στήσουν ένα μεγάλο κόλπο. Ο Αντεγέμι έκανε το ρήγμα από τα αριστερά, όμως ο Κομάν ήρθε ως στόπερ, για να πάρει την μπουκιά από το στόμα του Καπάλντο σε μία κλασική ευκαιρία.

Η τακτική επιλογή του Νάγκελσμαν ήταν να στριμώξει ότι πιο δημιουργικό έχει στο 3-2-4-1 (Μουσιάλα, Μίλερ, Γκνάμπρι, Κομάν, Σανέ, Λέβα) και η επιλογή έπνιξε σταδιακά τους φιλοξενούμενους.

Την διαφορά πάντως την έκανε ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι για τον οποίο δεν υπήρχε το παραμικρό αντίδοτο. Ο Πολωνός με δύο μαγικές ντρίμπλες, μοίρασε σακούλες στον Βέμπερ, τον υποχρέωσε σε δύο πέναλυι και ισάριθμες εύστοχες εκτελέσεις για το 2-0 (12’, 21’).

Ο Λέβα δεν θα μπορούσε να βλέπει τον Σεμπαστιάν Αλέρ να είναι πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης, φρόντισε να τον προσπεράσει με το 3-0 (12ο φετινό γκολ στην διοργάνωση), που έφερε ένα ιστορικό ρεκόρ.

Ο Πολωνός χρειάστηκε μόλις 23 λεπτά για να κάνει το γρηγορότερο χατ-τρικ στην ιστορία του Champions League, σπάζοντας το ρεκόρ του Μάρκο Σιμόνε, ο οποίος είχε χρειαστεί ένα λεπτάκι περισσότερο.

Η Σάλτσμπουργκ πελαγοδρομούσε πια στο γήπεδο, από κλέψιμο ψηλά του Μουσιάλα και διαγώνιο σουτ του Γκνάμπρι ήρθε και το 4-0 πριν βγει το ημίχρονο (31’).

Όποιος περίμενε κατάπαυση του πυρός από την Μπάγερν Μονάχου στην επανάληψη, τότε μάλλον δεν ξέρει τι εστί Βαυαροί. Ο Τόμας Μίλερ δεν είχε συμμετάσχει στο πάρτι μέχρι τότε και δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Με κίνηση πίβοτ και ωραίο γυριστό έκανε το 5-0 (54’) και παρά την μείωση του σκορ από τον Κγέρεγκααρντ (70’), η ομάδα του Νάγκελσμαν δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της λέξη.

Απέναντι σε έναν αποκαμωμένο αντίπαλο, ο Τόμας Μίλερ (83’) και ο Σανέ (86’) έφτασαν τον δείκτη του σκορ στο εκκωφαντικό 7-1.