Η Λίβερπουλ βρήκε τρεις φορές το σίδερο, η Ιντερ πέρασε με 0-1 από το Anfield, όμως οι Reds στα προημιτελικά του Champions League χάρη στο 0-2 του πρώτου αγώνα.

Η Λίβερπουλ ήταν η μοναδική αγγλική που ξεκινά με 7×7 στο Champions League και στο 8ο παιχνίδι πανηγύρισε μια ήττα. Οι Reds είχαν τρία δοκάρια, ηττήθηκαν από την Ιντερ στο Anfield, όμως έχοντας ‘κάβα’ την καθαρή νίκη στην Ιταλία, προκρίθηκαν στα προημιτελικά της διοργάνωσης που έχουν κατακτήσει 6 φορές.

Με επιθετικό δίδυμο τους Λαουτάρο Μαρτίνες και Αλέξις Σάντσες, η Ιντερ με γκάζι προσπάθησε να πιέσει την Λίβερπουλ ψηλά και στα πρώτα λεπτά το πλάνο πήγε καλά. Ο Χιλιανός κυνηγούσε κάθε μπάλα και οι Nerazzurri είχαν καλή λειτουργία στο αντίπαλο μισό, κυκλοφορία, άνεση με την μπάλα και έσπαγαν το pressing με πολλές πάσες.

Παρά το γεγονός αυτό, το σουτ του Ντούμφρις στο 7’ δεν μπορούσε να απειλήσει, όπως και η κεφαλιά του Φαν Ντάικ για την Λίβερπουλ, η οποία μετά τα πρώτα 15-20 λεπτά άρχισε να παίρνει τα ηνία του αγώνα. Οι Reds είχαν την καλύτερη φάση για το πρώτο μέρος στο 31’ με την κεφαλιά του Μάτιπ στο οριζόντιο και ένα λεπτό αργότερα ο Σκρίνιαρ έκοψε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Φαν Ντάικ.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, η Ιντερ είχε την πιο μεγαλύτερη ευκαιρία της με το χαμηλό φάουλ του Τσαλχάνογλου που απέκρουσε ο Αλισον, ενώ με τον ίδιο τρόπο έφτασε κοντά η ομάδα του Γίργκεν Κλοπ, όμως η εκτέλεση του Αλεξάντερ-Αρνολντ έφυγε μόλις έξω.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και το 52’ οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στο να καθαρίσουν την πρόκριση. Ο Τιάγκο προσπάθησε να βρει τον Ντιόγκο Ζότα, οι αμυντικοί της Ιντερ έκοψαν, η μπάλα πήγε στον Σαλάχ αλλά το σουτ του κατέληξε στο δοκάρι. Αντίθετα, ήταν η Ιντερ που άνοιξε το σκορ στο Anfield, όταν στο 62’ ο Λαουτάρο Μαρτίνες με ασύλληπτο σουτ εκτός περιοχής στο παραθυράκι δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο στον Αλισον (0-1).

Οι Nerazzurri χρειάζονταν πλέον ένα γκολ για να ανατρέψουν το 0-2 του πρώτου αγώνα, όμως οι ελπίδες τους δέχθηκαν καθοριστικό πλήγμα μόλις ένα λεπτό μετά το γκολ. Ο Αλέξις Σάντσες είδε δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στον Φαμπίνιο και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια αφήνοντας με δέκα παίκτες την πρωταθλήτρια Ιταλίας.

Στο επόμενο διάστημα η Λίβερπουλ κυριάρχησε, είχε κατοχή και τον πλήρη έλεγχο και παρότι στο 76’ τα δοκάρια της έγιναν 3 μετά το τελείωμα του Σαλάχ, στο φινάλε «πανηγύρισε» την ήττα με 0-1 αφού αυτό την έστειλε στους «8» της κορυφαίας διοργάνωσης.