Η Μπαρτσελόνα, έκαμψε την αντίσταση της Νάπολι, επικράτησε με 3-1 και θα βρεθεί στους “8” του Champions League μετά από το 2020.

Οι Καταλανοί επιχείρησαν να πάρουν από την αρχή τον έλεγχο και απείλησαν δύο φορές με τον Φερμίν, μέχρι ο 20χρονος μεσοεπιθετικός να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 15′. Δύο λεπτά αργότερα, σε μία αντεπίθεση των γηπεδούχων, ο Ζοάο Κανσέλο πέτυχε γκολ και έβαλε τις βάσεις της πρόκρισης.

Οι Ιταλοί αφυπνίστηκαν από αυτά τα γκολ και άρχισαν να πιέζουν για την απάντηση. Το παιχνίδι μεταφέρθηκε στο γήπεδο της Μπαρτσελόνα και στο 30′ ο Αμίρ Ραχμάνι από κοντά μείωσε το σκορ. Ο Μαρκ-Αντρέ τερ Στέγκεν χρειάστηκε μία μεγάλη επέμβαση τέσσερα λεπτά αργότερα για να διατηρήσει το προβάδισμα της ομάδας του σε κεφαλιά του Τζιοβάνι ντι Λορέντζο.

Οι “παρτενοπέι” επιχείρησαν να αιφνιδιάσουν τους αντιπάλους τους, με μια ευκαιρία του Χβίτσα Κβαρατσχέλια και μία πίεση που συνεχίστηκε από το δεύτερο μισό του 1ου μέρους. Όταν οι “μπλαουγκράνα” ανέβασαν στροφές, η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην.

Οι παίκτες της Μπαρτσελόνα απειλούσαν με κάθε τρόπο την άμυνα της Νάπολι, δημιουργούσαν ρήγματα κι ευκαιρίες, έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα και μια φορά με τον Λαμίν Γιαμάλ που όμως ήταν οφσάιντ και τελικά κατάφεραν στο 83′ να βρουν το γκολ με τον Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι και να κλειδώσουν την πρόκριση.

Οι “παρτενοπέι” είχαν ένα δοκάρι με τον Ματίας Ολιβέρα και μία καλή στιγμή με τον Κβαρατσχέλια, αλλά δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Κουντέ, Αραούχο, Κουμπαρσί, Κανσέλο, Φερμίν (61′ Ρομπέρτο), Κρίστενσεν (61′ Ρομέου), Γκιντογάν, Γιαμάλ, Λεβαντόβσκι, Ραφίνια (81′ Φέλιξ)
ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Ντι Λορέντζο, Ραχμάνι, Ζεζούς, Ρούι (64′ Ολιβέρα), Ζαμπό Ανγκισά, Λόμποτκα, Τραορέ (78′ Ρασπαντόρι), Πολιτάνο (64′ Λίντστρεμ), Όσιμεν, Κβαρατσχέλια