Ο Κριστιάνο Ρονάλντο απέδειξε τον λόγο που τον απέκτησε η Γιουβέντους, που με δικό του χατ τρικ επικράτησε 3-0 απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης και οδήγησε την ομάδα του στην ανατροπή και στην πρόκριση στους “8” του Champions League.

Οι μεγάλοι παίκτες εμφανίζονται στις δύσκολες καταστάσεις και αυτό έκανε και ο Πορτογάλος σούπερ στάρ των “μπιανκονέρι”, καθώς μίλησε στην πιο σημαντική στιγμή της σεζόν με τρία γκολ.

Οι Ιταλοί έδειξαν από την αρχή την διάθεσή τους για να απειλήσουν την αντίπαλη εστία και βρήκαν τον τρόπο να σκοράρουν με τον Κιελίνι, όμως το γκολ ακυρώθηκε μετά από χρήση του VAR. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να δημιουργήσουν φάσεις με σέντρες, που αποτελούσαν εύκολη λεία για την άμυνα των Ισπανών. Οι παίκτες του Σιμεόνε βγήκαν μετά από αρκετή ώρα στην επίθεση και δημιούργησαν δύο καλές στιγμές με τα σουτ των Κόκε και Γκριεζμάν, που δεν απείλησαν ιδιαίτερα τον Σέζνι. Από την άλλη η ομάδα του Αλέγκρι έφτασε στο πολυπόθητο γρήγορο γκολ, ο Μπερναντέσκι σέντραρε, ο Κριστιάνο με εξαιρετική κίνηση στο δεύτερο δοκάρι βρέθηκε μόνος και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0. Ο Ιταλός μετά την ασίστ συνέχισε να είναι δραστήριος και να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα των Ισπανών, όπως στην φάση που βρήκε τον Μάντζουκιτς, με τον Κροάτη να μην προλαβαίνει να σουτάρει. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου ο Κιελίνι έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Όμπλακ τον σταμάτησε με το ένα χέρι και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

Στην επανάληψη η Γιουβέντους συνέχισε να πιέζει με τον Κριστιάνο να απειλεί με σουτ, χωρίς όμως να βρίσκει στόχο. Λίγα λεπτά αργότερα δεν συνέβη το ίδιο, ο Κανσέλο σέντραρε και ο Πορτογάλος με εντυπωσιακό άλμα κέρδισε τον Γκοντίν και τον Όμπλακ, που προσπάθησε να διώξει χωρίς να τα καταφέρει, όπως υπέδειξε το goal line technology. Οι Ισπανοί είχαν περισσότερο δευτερεύων ρόλο με έμφαση στην αμυντική τους λειτουργία και δεν κατάφερναν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. O εξαιρετικός Μπερναντέσκι δημιούργησε ακόμα ένα ρήγμα στην άμυνα της Ατλέτικο, που οδήγησε στην υπόδειξη πέναλτι, μετά την ανατροπή από τον Κορέα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κριστιάνο, μαθημένος από μεγάλες στιγμές και αφού έστειλε τον Όμπλακ στην απέναντι γωνία σκόραρε για το τελικό 3-0.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Κανσέλο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Σπινατσόλα (67′ Ντιμπάλα), Εμρέ Τσαν, Πιάνιτς, Ματουιντί, Μπερναρντέσκι, Μάντζουκιτς (80′ Κιν), Ρονάλντο.
ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Ομπλακ, Αρίας (77′ Βιτόλο), Χιμένες, Γοδίν, Χουανφράν, Σαούλ, Κόκε, Ρόντρι, Λεμάρ (57′ Κορέα), Γκριζμάν, Μοράτα.