Η Εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου ξεκίνησε την προσπάθειά της στο νεοσύστατο Nations League, στο Ταλίν της Εσθονίας, θέλοντας να ξεκινήσει με το «δεξί».

Η πρώτη φάση για την Εθνική μας ήρθε μόλις στο 3ο λεπτό, με τους Φορτούνη και Μήτρογλου να αλλάζουν γρήγορα τη μπάλα και τον Μάνταλο να μην μπορεί να νικήσει τον Ακσάλου που έκανε σπουδαία απόκρουση στο τετ α τετ.

Η Ελλάδα ήταν ανώτερη και προσπαθούσε σε κάθε ευκαιρία να παίξει με τη μπάλα κάτω. Στο 13΄ ο Μπουχαλάκης έδωσε στον Τοροσίδη, εκείνος έβγαλε τη σέντρα για τον Μήτρογλου που έβγαλε μόνο του τον Φορτούνη. Ο μέσος του Ολυμπιακού δεν δυσκολεύτηκε και άνοιξε το σκορ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα!

Στο 40ο λεπτό ο  Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, πρώτα ο Μήτρογλου και στη συνέχεια ο Μανωλάς ήρθαν σε επαφή με την μπάλα η οποία κατέληξε στο αριστερό δοκάρι της Εσθονίας. Το 0-1 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Ελλάδα έχασε τον ρυθμό της με την Εσθονία να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να ελέγχει τον ρυθμό, χωρίς ωστόσο να καταφέρνει να απειλήσει. Στο 65΄ ο Πέλκας εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ με τον τερματοφύλακα της Εσθονίας να διώχνει δύσκολα.

Στο 71΄, ο Λουτς μετά από αδράνεια της ελληνικής άμυνας, έκανε το κοντινό σουτ με τη μπάλα να φεύγει μόλις άουτ, χάνοντας μία πολύ μεγάλη ευκαιρία. Στο 80΄ ο Ακσάλου έδιωξε και το δυνατό σουτ του Φορτούνη. Στο 90΄ ο Πέλκας έχασε μία τεράστια ευκαιρία σε τετ α τετ μετά από εξαιρετική πάσα του Μάνταλου, με τον Ακσάλου να βγάζει και αυτο!

Η Εθνική μας ξέρει πολύ καλά να κρατά αποτελέσματα και στα τελευταία λεπτά δεν απειλήθηκε καθόλου, κρατώντας το 0-1 και παίρνοντας μία τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη. Πλέον πάει στην Ουγγαρία και το όποιο θετικό αποτέλεσμα πάρει εκεί, θα την κάνει από τώρα φαβορί για την κορυφή του ομίλου.

Εσθονία: Ακσάλου, Καμς,  Μπαράνοβ, Βίμαν, Μετς, Πικ, Οζάμα, Νμιτρίγεβ, Λουτς, Βασίλιεβ, Ανιέ

Ελλάδα: Μπάρκας, Τοροσίδης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Λυκογιάννης, Μπουχαλάκης, Κουρμπέλης, Πέλκας, Μάνταλος, Φορτούνης, Μήτρογλου.