Σε ένα ματς με αρκετή ένταση και δράμα, Ολυμπιακός και Απόλλων Λεμεσού δεν έλυσαν τις διαφορές τους στην κανονική διάρκεια και στην παράταση, με το σκορ στο 1-1, όπως στο πρώτο ματς. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι, όπου οι “ερυθρόλευκοι” ήταν ξανά ψύχραιμοι και προκρίθηκαν στους ομίλους του Europa League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους “ερυθρολεύκους”, βρίσκοντας γρήγορο γκολ με τον Μασούρα, όμως ξανά δεν καθάρισαν το παιχνίδι και την πλήρωσαν ξανά στο φινάλε από μια αμυντική αδράνεια.

Η παράταση δεν είχε να προσφέρει πολλά πάρα μόνο την αποβολή του Μπα. Με αποτέλεσμα να οδηγήσουμε στα πέναλτι, όπου οι Πειραιώτες χαμογέλασαν ξανά και πήραν το εισιτήριο για τους ομίλους της δεύτερης ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, χωρίς να σημειώσουν νίκη στα προκριματικά.

Αγώνας:

Ο Κορμπεράν επανέφερε τους βασικούς ποδοσφαιριστές τους οποίους ξεκούρασε στη νίκη επί της Λαμίας, με τον Ιν-Μπεόμ και τον Μασούρα να ξεχωρίζουν, ενώ Εμβιλά και Κουντέ συνέθεσαν το δίδυμο του κέντρου.

Από την πλευρά των Κύπριων, ο Κάταλα είχε να διαχειριστεί τους τραυματισμούς των Ντανίλο και Σπόλιαριτς, παρατάσσοντας ότι καλύτερο διέθετε για την ανατροπή.

Οι “ερυθρόλευκοι” δεν θα μπορούσαν να φανταστούν ιδανικότερο ξεκίνημα, καθώς μετά από λάθος του Μαυρία, ο Ρέαμπτσιουκ επωφελήθηκε και μπήκε στην περιοχή, βρίσκοντας τον Μασούρα, που είχε το εύκολο έργο να τελειώσει την φάση για το 1-0 μόλις στο 2′.

Λίγο έλειψε να έρθει και δεύτερο γκολ λίγο αργότερα, όμως ο Ελ Αραμπί δεν πρόλαβε να εκτελέσει με τακουνάκι, μετά το γύρισμα του Μασούρα.

Ο Ολυμπιακός πάτησε πάνω στο προβάδισμα για να βρει το δεύτερο γκολ και να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση, απειλώντας αρκετές φορές με μακρινά σουτ από Ζίγκερναγκελ και Κούντε.

Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να είχαν την κατοχή, όμως δεν μπορούσαν να απειλήσουν σοβαρά την εστία του Βάτσλικ στο πρώτο μέρος, παρά μόνο με ένα επικίνδυνο γύρισμα που δεν απομάκρυνε ο Ρέαμπτσιουκ, αλλά δεν βρέθηκε κανένας στην πορεία της μπάλας.

Η ίδια εικόνα εξελίχθηκε και στη μεγαλύτερη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Απόλλωνα να κρατάει την μπάλα, αλλά να αδυνατεί να βγάλει μεγάλη φάση, εν αντιθέσει με τους γηπεδούχους που άγγιξαν το 2-0 με τον Κούντε, όμως σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με το δυνατό μακρινό σουτ του στο 71′.

Ο Μασούρας σπατάλησε ακόμα μία σπουδαία ευκαιρία, καθώς παρ’ ότι ο Ελ Αραμπί τον έβγαλε με αρκετό χώρο να εκτελέσει, σημάδεψε πολύ ψηλά στο 77′.

Και το χειρότερο δυνατό σενάριο επιβεβαιώθηκε για τους Πειραιώτες, καθώς αντί να καθαρίσουν στο 88′ με τον Σισέ να μην σκοράρει εξ επαφής, οι Κύπριοι βρήκαν την ισοφάριση δύο λεπτά αργότερα με τον Πίττα, ο οποίος έκανε την εύκολη δουλειά και σκόραρε σε κενή εστία, με τον Μπα να αφήνει την μπάλα να περάσει από την κεφαλιά-γύρισμα στη μικρή περιοχή του Ρομπέρζ.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, με τον Ολυμπιακό να μην βρίσκει απάντηση στα εναπομείναντα λεπτά των καθυστερήσεων.

Σε ένα 15λεπτο με πολύ λίγα πράγματα, ξεχώρισε μία ευκαιρία του Ελ Αραμπί στο 93′ αλλά το σουτ του σταμάτησε στους αμυντικούς, για να ακολουθήσει η αποβολή του Μπα με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για να μείνει ο Ολυμπιακός χωρίς επιθετικό, με τον Κορμπεράν να θυσιάζει τον Μαροκινό για να περάσει στη θέση του ο Μανωλάς.

Παρόμοια κατάσταση και στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, με τον Απόλλωνα να κρατάει την μπάλα, αλλά να μην έχει δυνάμεις να πιέσει για τη μεγάλη φάση, ενώ ο Ολυμπιακός απείλησε μέσω του Σισέ από τα στημένα, με τον Γιοβάνοβιτς να μην ανησυχεί, οπότε αισίως οδηγηθήκαμε στα πέναλτι.

Εκεί, οι “ερυθρόλευκοι” ήταν ξανά πιο ψύχραιμοι, βρίσκοντας γρήγορο προβάδισμα με 2-0, για να ακολουθήσει το άστοχο του Ραντζέλοβιτς, κρατώντας το 3-1 και δίνοντας νέο ενδιαφέρον, αλλά ακολούθησε νέα απόκρουση του Βατσλίκ για να τελειώσει την πρόκριση.