Η Μαρσέιγ νίκησε 3-1 την Σαχτάρ Ντόνετσκ και πέρασε στους «16», όπως και η Σπόρτινγκ Λισαβόνας που είχε «καθαρίσει» την Γιουνγκ Μπόις από το πρώτο ματς. Δέχθηκε 4άρα από την Σπάρτα Πράγας και αποκλείστηκε η Γαλατασαράι (4-1).

Στο πρώτο ματς η Μαρσέιγ είχε δεχθεί την ισοφάριση στις καθυστερήσεις από την Σαχτάρ (2-2) και η ρεβάνς ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για την ομάδα που φέτος έχει παίξει με ΑΕΚ και Παναθηναϊκό. Στο 12’ ο Σουντάκοβ με πέναλτι έκανε το 0-1 για τους Ουκρανούς, όμως η πρωταθλήτρια Ευρώπης του 1993 είχε τις απαντήσεις. Στο 23’ ο Ομπαμεγιάνγκ πέτυχε ένα ακόμα γκολ φέτος για το 1-1 και στην επανάληψη «καθάρισαν» οι Ισμαΐλα Σαρ και Κοντογκμπιά για το τελικό 3-1 που χάρισε την πρόκριση στους Μασσαλούς.

Στα άλλα ματς που έγιναν την ίδια ώρα, την παρουσία τους στους «16» της Νο2 διοργάνωσης εξασφάλισαν Σπάρτα Πράγας και Σπόρτινγκ Λισαβόνας. Οι Τσέχοι έκαναν τεράστια ανατροπή μετά την ήττα με 3-2 στο πρώτο ματς και με το εντυπωσιακό 4-1 πέταξαν έξω την Γαλατασαράι με σκόρερ τους Πρεσιάδο, Τούτσι, Χαρασλίν, Κούχτα, ενώ οι Πορτογάλοι είχαν κάνει τη δουλειά με το 1-3 στον πρώτο αγώνα και την ολοκλήρωσαν με το 1-1 στο Alvalade.