Η αμυντική γραμμή του Ολυμπιακού δεν ήταν παρούσα στην Φρανκφούρτη, ο Σισέ πραγματοποίησε ένα απ΄τα χειρότερα παιχνίδια του με την ερυθρόλευκη φανέλα και παρά την άμεση ισοφάριση-παραγγελία, οι ερυθρόλευκοι λύγισαν από την Άιντραχτ με το τελικό 3-1, με τα τρανταχτά λάθη να μην του αφήνουν την πολυτέλεια για πολλά… Έντονες διαμαρτυρίες για πέναλτι και κόκκινη στον Σο στο 2-1, «παίζεται» είπε ο VAR.

Η Άιντραχτ παίρνοντας ώθηση από τον κόσμο της στο «Waldstadion» ξεκίνησε με το πόδι στο γκάζι. Η δίψα για την πρώτη εντός έδρας νίκης της φετινής σεζόν άλλωστε, ήταν μεγάλη. Ο Ολυμπιακός ωστόσο, ήταν αυτός που βρήκε την πρώτη -εάν θα μπορούσε βέβαια να χαρακτηριστεί ως τέτοια- τελική στην αναμέτρηση. Ο Καμαρά βρήκε έξυπνα τον Αραμπί στην μεγάλη περιοχή, με τον Μαροκινό να κάνει ένα άτσαλο τελείωμα και την μπάλα να περνάει πολύ άουτ στο 12ο λεπτό.

Η απάντηση της ομάδας του Γκλάνσερ έμελλε να ήταν άμεση. Ο Καμάντα έπιασε την κεφαλιά μέσα απ’ την μεγάλη περιοχή έπειτα από σέντρα του Μπορέ, με την μπάλα να καταλήγει εκτός στόχου (13′). Η Άιντραχτ ανέβασε στροφές, απείλησε εκ νέου από αέρος όταν ο Κόστιτς έβγαλε την σέντρα από αριστερά με την κεφαλιά του Μπορέ από πλεονεκτική θέση (20′) να περνάει ψηλά από τα δοκάρια του Βατσλίκ.

Ο Τσέχος κίπερ στάθηκε μάλιστα ελαφρώς τυχερός τρία λεπτά αργότερα, όταν μετά από μια ακόμη αδράνεια της ερυθρόλευκης άμυνας ο συνήθης ύποπτος Μπορέ έπιασε μια ακόμη κεφαλιά, με τον 30χρονο να κρατά με κάποιον τρόπο την μπάλα εκτός εστίας (23′).

Το γκολ έδειξε να πλησιάζει με τον έναν ή τον άλλο τρόπο για τους Γερμανούς, με τον Σισέ να επιστεγάζει μια άσχημη ατομικά βραδιά με ένα άτσαλο πέναλτι στον αεικίνητο Μπορέ. Ο Κολομβιανός ανέλαβε την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών και δεν λάθεψε, με το 1-0 να είναι γεγονός (26′).

Η άσπρη βούλα όμως έκλεισε το… μάτι και στην ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, με την… μανσέτα του Γιάκιτς να δίνει μια χρυσή ευκαιρία στον Ολυμπιακό να φέρει το παιχνίδι άμεσα σε ισορροπία. Ο Αραμπί επωμίστηκε το βάρος της ευθύνης και με το 60ο τέρμα του με την ερυθρόλευκη φανέλα έγραψε το απρόσμενο 1-1 με την συμπλήρωση μισής ώρας!

Η μόνιμη πηγή κινδύνου από την αριστερή πλευρά, Κόστιτς, πρόλαβε στο σπριντ τον Εμβιλά, γύρισε προς την περιοχή με τον Τουρέ να πιάνει το μονοκόμματο σουτ (38′) χωρίς να μπορεί να κατευθύνει την μπάλα προς τα δίχτυα. Η αδύναμη κεφαλιά του Σωκράτη μετά από κόρνερ από τα δεξιά, αναπαύτηκε στα χέρια του Τραπ (40′) και λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου η Άιντραχτ έφτασε στο δεύτερο γκολ που βάσει εικόνας δικαιούταν.

Ο Χίντερεγκερ πήρε κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, στη συνέχεια της φάσης ο Πασιέντσα συνεργάστηκε με τον Σο, εκείνος μοίρασε στον Τουρέ που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα προ κενής εστίας, με την ερυθρόλευκη άμυνα να παρακολουθεί άπραγη.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αλλάξει πράγματα σε αυτό το δεύτερο ημίχρονο. Πρωτίστως να εξασφαλίσει λεπτά κατοχής που θα τον κρατούσαν μακριά από κινδύνους. Στη συνέχεια να βρει χώρους στο ανοιχτό γήπεδο με άμεσες μεταβιβάσεις.

Αλλά όταν τα αμυντικά προβλήματα είναι τόσα πολλά, αλλά και τόσο τρανταχτά, δεν μπορείς να κυνηγήσεις κάτι παραπάνω σε ευρωπαϊκό ματς. Ο Πασιένσα έκανε το σουτ εκτός περιοχής, ο Βατσλίκ έκανε ασταθή επέμβαση με τον Καμάντα να ελίσσεται στην πλάτη του κοιμώμενου Σισέ (59′) και να γράφει με άνεση το καταδικαστικό 3-1 για την Άιντραχτ.

Ο Πορτογάλος τεχνικός τα έπαιξε όλα για όλα, ο επιθετικός προσανατολισμός άφηνε αναγκαστικά πολλά κενά στα μετόπισθεν, με την Άιντραχτ να ψάχνει και ένα τέταρτο γκολ χωρίς ωστόσο να το βρίσκει.

Από την άλλη μεριά, ο Ολυμπιακός συνέχισε την κάκιστη παράδοση του επί Γερμανικού εδάφους, χάρισε την πρώτη φετινή εντός έδρας νίκη στους Αετούς και πλέον στρέφει την προσοχή του στο σπουδαίο παιχνίδι κόντρα στον ΠΑΟΚ…