Αγχωτικό τέλος είχε το ματς του Ατρόμητου κόντρα στην Ντουνάισκα, την οποία τελικά και κατάφερε να κερδίσει στην έδρα του με 3-2.

Πέντε λεπτά ήταν αρκετά για τον Ατρόμητο. Η ομάδα του Περιστερίου με ένα ξέσπασμα από το 22′-27′ που ξεκίνησε με γκολ του Κατράνη, διέλυσε κάθε ελπίδα της Ντουνάισκα που την πάτησε όπως και στο πρώτο ματς.

Ο Ατρόμητος ακολούθησε στην ίδια τακτική με το πρώτο ματς. Άφησε την κατοχή στη Ντουνάισκα και περίμενε να χτυπήσει την προβληματική ανασταλτική της λειτουργία στις αντεπιθέσεις. Η σλοβάκικη ομάδα φάνηκε να μην μαθαίνει από τα λάθη του πρώτου αγώνα, υπερεκτίμησε τις δυνατότητές της και την πάτησε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.

Τα πόδια των παικτών του Ατρομήτου λύθηκαν έπειτα από το εκπληκτικό γκολ του Κατράνη που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με άψογο πλασέ μέσα από την περιοχή κέρδισε τον Γέντλισκα. Ο Μανούσος λίγο αργότερα με πέναλτι που κέριδσε ο ίδιος «σφράγισε» την πρόκριση για τον Ατρόμητο πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο μισάωρο.

Τα πρώτα λεπτά της επάναληψης έδειχναν ότι δύσκολα θα αλλάξει κάτι σε αυτό το παιχνίδι, ωστόσο ένα παιδικό λάθος του Γούτα έδωσε το δικαίωμα στην Ντουνάισκα να ελπίζει καθώς ο Ραμίρεζ μείωσε σε 2-1. Και κάπου εκεί άρχισε η κάτω βόλτα για τον Ατρόμητο που εμφάνισε σημάδια του παρελθόντος με τάσεις αυτοκτονίας.

Η Ντουνάισκα μπήκε και πάλι στο ματς με το εύστοχο πέναλτι του Κάλμαρ και ο Ατρόμητος έδειχνε να παίζει με τη φωτιά. Κάπου εκεί μίλησε ο Ρισβάνης, ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 3-2. Η Ντουνάισκα έχασε κλασικές ευκαιρίες στο τέλος, όμως το σκορ δεν άλλαξε και ο Ατρόμητος πανηγύρισε την πρόκρισή του στον γ΄ προκριματικό που θα βρει απέναντι του τη Λέγκια.