Η Κυπριακή ομάδα δέχτηκε ένα freak γκολ στο 95ο λεπτό της αναμέτρησης από την Σλόβαν Λίμπερετς και προσπαθεί να δει πως έμεινε εκτός από τους ομίλους του Europa League.

Δεν μπορεί να το πιστέψει ο ΑΠΟΕΛ οτι έμεινε εκτός Europa League από την Σλόβαν Λίμπερετς, καθώς ενώ όλα έδειχαν οτι ο αγώνας θα πήγαινε παράταση, οι Σλοβένοι κέρδισαν πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα, με τον Καμσό Μαρά να ευστοχεί απο τη άσπρη βούλα και να στέλνει την ομάδα του στους ομίλους, και τον ΑΠΟΕλ πίσω στην Κύπρο.

Αυτός ο αποκλεισμός του ΑΠΟΕΛ έχει αντίκτυπο και στην Ελλάδα, καθώς η Κύπρος μένει με μια μόνο ομάδα στην Ευρώπη (Ομόνοια), ενώ εμείς με τον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ και αναμένουμε για την ΑΕΚ κόντρα στη Βόλφσμπουργκ, ώστε να φτάσουμε τους Κύπριους στην κατάταξη της UEFA, που είναι πάνω απο εμας.

Παράλληλα, στους ομίλους του Εuropa League προκρίθηκε και ο Ερυθρός Αστέρας, που επικράτησε της Αραράτ-Αρμενία με σκορ 2-1 εκτός έδρας. Το σκορ άνοιξε για τους Σέρβους ο Αλεξάνταρ Κατάι στο 45ο λεπτό. Στο 2ο μέρος ο Ντιέγκο Φαλτσινέλι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 60΄, έπειτα απο ασίστ του Μπεν. Το μόνο που κατάφεραν οι Αρμένιοι ήταν να μειώσουν το σκορ σε 2-1 στο 72ο λεπτό με τον Μέιλσον Λίμα.

Σαρλερουά – Λεχ Πόζναν 1-2
Ντιναμό Ζάγκρεμπ – Φλόρα 2-1
Mάλμε – Γρανάδα 1-3
Ρόσενμποργκ – Αιντχόβεν 0-2