Αν και έχανε 0-2 από την Λανς, η Φράιμπουργκ έκανε τεράστια ανατροπή και πέρασε στην παράταση (3-2), ενώ ιστορική πρόκριση σε βάρος της Μπράγκα, επίσης στον έξτρα χρόνο, πήρε η Καραμπάχ παρά την ήττα με 2-3.

Την παρουσία τους στους «16» του Europa League εξασφάλισαν με άκρως δραματικό τρόπο Φράιμπουργκ και Καραμπάχ. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να χάνουν με 0-2 στο πρώτο μέρος με τα γκολ των Κόστα και Γουάχι και σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου ματς ήταν με την πλάτη στον τοίχο. Όμως στην επανάληψη, έκαναν το κλασικό σκηνικό οι Γερμανοί.

Ο Ρόλαντ Σαλάι μείωσε στο 67’ σε 1-2 και στο 93’ ο ίδιος παίκτης έστειλε το ματς στην παράταση (2-2). Εκεί, αυτός που «μίλησε» ήταν ο Γκρέγκοριτς στο 99’ διαμορφώνοντας το 3-2 το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό.

Η Καραμπάχ είχε πετύχει τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της με το 2-4 στην Πορτογαλία επί της Μπράγκα και παρότι χρειάστηκε να κάνει ένα νέο «θαύμα» πήρε την τεράστια πρόκριση. Η ομάδα από το Αζερμπαϊτζάν έμεινε με δέκα στο 57’ και στο φινάλε της κανονικής διάρκειας δέχθηκε γκολ από τους Φερνάντες και Τζαλό για να πάει το ματς στην παράταση.

Εκεί, ο Ματέους Σίλβα μείωσε σε 1-2 στο 102’, όμως στο 115’ ο Μπάνζα έδωσε ξανά προβάδισμα δύο γκολ στην Μπράγκα. Αν και το 1-3 φάνηκε ότι θα διατηρηθεί και πως η πρόκριση θα κριθεί στη διαδικασία των πέναλτι, ο Ακουντζάντε πέτυχε στο 122’ το «χρυσό» γκολ και με το 2-3 η Καραμπάχ τσέκαρε το ιστορικό εισιτήριο.