Τι και αν βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο μόλις από το 9ο λεπτό; Η Σεβίλλη των πέντε κατακτήσεων την τελευταία 15ετία στο Europa League, έκανε την ολική ανατροπή κόντρα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και πέταξε σε έναν ακόμα τελικό όπου θα διεκδικήσει το έκτο τρόπαιο της ιστορίας της!

Δεν είχε χάσει ποτέ σε ημιτελικό και δεν έχασε ούτε τώρα. Οι Ανδαλουσιάνοι, αν και κυνηγούσαν από πολύ νωρίς, έδειξαν για ακόμα μία φορά ότι έχουν τον τρόπο να φτάνουν στον τελικό μιας διοργάνωσης που έχουν κατακτήσει 5 φορές και κόντρα σε Ιντερ ή Σαχτάρ Ντόνετσκ θα πάνε για την 6η κούπα. Ο Λοπετέγκι επέλεξε ολόιδια 11άδα για 3ο σερί αγώνα και είδε τον keeper, Μπόνο, να βγάζει τα πάντα – εκτός από το πέναλτι – και να χαρίζει στην ομάδα του την τεράστια πρόκριση. Αυτός ήταν ο 3ος χαμένος φετινός ημιτελικός για τους Κόκκινους Διαβόλους.

Δυνατό ήταν το ξεκίνημα στο ματς καθώς στο 7’ ο Ράσφορντ νικήθηκε από τον Μπόνο στο τετ-α-τετ αλλά ο Ντιέγκο Κάρλος τού πήρε τα πόδια και δύο λεπτά μετά από τη βούλα ο Μπρούνο Φερνάντες ήταν ψύχραιμος στο 22ο πέναλτι που πήρε στη σεζόν η Γιουνάιτεντ (0-1). Το γρήγορο γκολ έδωσε ώθηση στην ομάδα του Σόλσκιερ και στο 14’ ο Φρεντ δεν έκανε καλό τελείωμα μέσα από την περιοχή, ενώ η Σεβίλλη ξύπνησε απότομα. Στο 16’ ο Οκάμπος έκανε για πρώτη φορά τα γάντια του Ντε Χέα να ακουστούν και δέκα λεπτά αργότερα έγινε το 1-1 με δυνατό πλασέ του Σούσο από κοντά ύστερα από τρομερή ομαδική προσπάθεια και συνδυασμό των Οκάμπος-Ρεγιλόν από αριστερά (1-1).

Το επόμενο διάστημα ήταν πιο πεσμένο σε σχέση με τον τρελό ρυθμό που υπήρξε για 20 λεπτά, με τους Κόκκινους Διαβόλους να είναι εκείνοι είχαν τις φάσεις για ένα δεύτερο γκολ. Στο 33’ ύστερα από πολλές πάσες των Αγγλων ο Μαρσιάλ έστειλε ψηλά το curler από το ύψος της περιοχής για να βγάλει ο εξαιρετικός, Μπόνο, το μακρινό φάουλ του Ράσφορντ (39’) και το σουτ από απόσταση του Φερνάντες στις καθυστερήσεις και να μείνει το 1-1 για το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη, ο αναπληρωματικός keeper της Σεβίλλης, Μπόνο, μπήκε όπως έκλεισε τα πρώτα 45 λεπτά. Ο [δανεικός από την Χιρόνα] Μαροκινός ήταν ένας τοίχος, καθώς στο 46’ νίκησε τον Γκρίνγουντ σε τετ-α-τετ μετά την πάσα του Φερνάντες, στο 50’ έβαλε stop στο βολέ του Μαρσιάλ από πλάγια και στο 53’ βγήκε νικητής σε δύο μεγάλερς φάσεις απέναντι στον Γάλλο επιθετικό, σε ένα απίθανο black-out των Σεβιγιάνων, πού όμως βγήκαν… καθαροί χάρη στον τερματοφύλακά τους.

Ο Λοπετέγκι έβγαλε Οκάμπος και Ελ-Νεσίρι στιγμές μετά και ο ρυθμός στο ματς έπεσε πάρα πολύ στο επόμενο διάστημα. Οι δύο ομάδες εξουδετέρωσαν η μία την άλλη και φάση δεν υπήρχε ούτε για δείγμα. Ο τεχνικός της Σεβίλλης άλλαξε τελικά όλη την τριπλέτα της επίθεσης βγάζοντας και τον σκόρερ, Σούσο, ενώ ο Σόλσκιερ επέλεξε να μην πειράξει κάτι. Το ματς έμοιαζε να έχει σβήσει εντελώς, όμως στο 78’ σε μια απίστευτη αδράνεια σε όλες τις γραμμές από την Γιουνάιτεντ, η Σεβίλλη δεν συγχώρεσε.

Ο Χεσούς Νάβας έκανε τη σέντρα από δεξιά χωρίς να δεχθεί μεγάλη πίεση ενώ ακόμα πιο… χαλαρός στο κέντρο της άμυνας βρέθηκε ο Ντε Γιονγκ. Μαγκουάιρ και Λίντελοφ δεν ήταν πουθενά και ο Ολλανδός επιθετικός τελείωσε τη φάση για το 2-1, το οποίο έμελλε να μείνει μέχρι το φινάλε και να χαρίσει στους Ανδαλουσιάνους την 6η παρουσία στον τελικό.

Σεβίλλη (Χουλέν Λοπετέγκι): Μπόνο, Κουντέ, Ντιέγκο Κάρλος, Ρεγκιλόν, Χεσούς Νάβας, Φερνάντο, Μπανέγα, Χορδάν (87’ Γκούντελι), Σούσο (75’Βάσκες), Οκάμπος (55’ Μουνίρ), Εν-Νεσίρι (55’ Ντε Γιονγκ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Ολε Γκούναρ Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Μαγκουάιρ, Λίντελοφ, Γουίλιαμς (87’Φοσού-Μενσά), Γουάν-Μπισάκα, Φρεντ, Πογκμπά, Μπρούνο Φερνάντες, Γκρίνγουντ (90’+2’ Γκρίνγουντ), Ράσφορντ, Μαρσιάλ.