Συμπληρώθηκαν 11 χρόνια από την ημέρα που ο Παναθηναϊκός έριξε στο καναβάτσο την Ρόμα με μία επική ανατροπή, επικρατώντας με 3-2.

Τον Φεβρουάριο του 2010 ο Παναθηναϊκός υποδεχόταν την Ρόμα στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της φάσης των «32» του Europa League. Η ομάδα του Νίκου Νιόμπλια αντιμετώπιζε μία από τις φορμαρισμένες ομάδες στην Ευρώπη εκείνη την περίοδο.

Η Ρόμα μετρούσε εννιά συνεχόμενες νίκες και έμοιαζε ασταμάτητη. Ο Σισέ, ο Νίνης, ο Σαλπιγγίδης, ο Χριστοδουλόπουλος είχαν διαφορετική άποψη ωστόσο.

Το ματς δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους δυνατούς οιωνούς για τους πράσινους. Στο 29’ ο Βούτσινιτς πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και με ένα άπιαστο σουτ, άνοιξε το σκορ και πάγωσε το… φλεγόμενο ΟΑΚΑ.

Στο 67ο λεπτό του αγώνα ο Σαλπιγγίδης, που μόλις είχε μπει αλλαγή, μετά από κόρνερ του Καραγκούνη έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Ωστόσο, Ο Πιζάρο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 81’ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους Ρωμαίους για να ακολουθήσει μία επική ανατροπή.

Στο 84ο λεπτό ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος με τρομερό γυριστό σουτ έκανε το 2-2 και έβαλε… φωτιά στο ματς. Πέντε λεπτά αργότερα ο Τζιμπρίλ Σισέ υπέγραψε μια τρομερή ανατροπή.

Ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης πήρε την μπάλα από τα δεξιά, έκανε τη σέντρα, με τον Τζιμπρίλ Σισέ με καρφωτή κεφαλιά να κάνει 3-2 και να βάζει.. φωτιά στο ΟΑΚΑ. Αυτό ήταν το πρώτο βήμα πρόκρισης στους «16», καθώς μία εβδομάδα αργότερα το τριφύλλι είχε πετύχει άλλη μια επική νίκη επί της ιταλικής ομάδας.

Παναθηναϊκός (Νίκος Νιόπλιας): Τζόρβας, Καντέ, Σαριέγκι, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Σιμάο, Καραγκούνης, Κατσουράνης (64′ Σαλπιγγίδης), Νίνης (83′ Χριστοδουλόπουλος), Λέτο (85′ Μαρίνος), Σισέ.

Ρόμα (Κλαούντιο Ρανιέρι): Ζούλιο Σέρτζιο (39′ λ.τρ. Ντόνι), Μότα, Ζουάν, Μπουρντίσο, Ρίισε, Πιζάρο, Ντε Ρόσι, Μπρίγκι, Ταντέι (75′ Τσέρτσι), Μπαπτίστα, Βούτσινιτς (70′ Μενέζ).