Οι Φιλιππίνες πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο γυναικών, κάνοντας την έκπληξη και επικρατώντας της Νέας Ζηλανδίας (1-0), στο Ουέλινγκτον στον 1ο όμιλο.

Στο 24ο λεπτό, η Σαρίνα Μπόλντεν σημείωσε με κεφαλιά το πρώτο γκολ στην ιστορία της χώρας της στο Παγκόσμιο Κύπελλο, με τις Φιλιππίνες να κάνουν το ντεμπούτο τους στη διοργάνωση κατά τη διάρκεια αυτού του τουρνουά στην Αυστραλία και τη Νέα Ζηλανδία.

Οι Νεοζηλανδές κυριάρχησαν, είχαν σουτ της Χαντ στο δοκάρι στο 64ο λεπτό και το γκολ που σημείωσε με κεφαλιά τέσσερα λεπτά αργότερα ακυρώθηκε για ένα πολύ οριακό οφσάιντ της Γουίλκινσον.

Μετά τη νίκη της επί της Νορβηγίας (1-0), η Νέα Ζηλανδία δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια, ενώ οι ηττημένες από την Ελβετία (2-0), Φιλιππίνες…επέστρεψαν πριν αντιμετωπίσουν τη Νορβηγία την Κυριακή.