Η Ισπανία “ασέλγησε” στο άψυχο κορμί της Κόστα Ρίκα και οι παίκτες έμειναν για 90 λεπτά επιπλέον στα αποδυτήρια.

Η Κόστα Ρίκα είχε τη χειρότερη εμφάνιση εθνικής ομάδας που έχουμε δει μέχρι στιγμής στο Μουντιάλ 2022. Τα επτά γκολ από την Ισπανία είναι αρκετά για να το επιβεβαιώσουν, μαζί με τις μηδέν τελικές και το 80-20 (%) στην κατοχή των δύο ομάδων, που αποτυπώνουν τη χαοτική διαφορά δυναμικότητάς τους.

Το 7-0 έπεσε “βαρύ” στο συγκρότημα του Λουίς Φερνάντο Σουάρες, προκαλώντας τριγμούς στις τάξεις της ομάδας, τόσο στο χορτάρι όσο και στο… τρίτο ημίχρονο, εντός των αποδυτηρίων.

Όπως μετέφερε και ο απεσταλμένος του SPORT24, Βασίλης Τεμπέλης στην εκπομπή “Mundial Morning Show”, κατά τη διάρκεια του αγώνα αρκετοί παίκτες της Κόστα Ρίκα μιλούσαν έντονα μεταξύ τους, με την αμυντική “πλημμύρα” να φέρνει μοιραία και εκνευρισμό.

Μάλιστα, μετά το τέλος του αγώνα, παίκτες και προπονητικό επιτελείο έμειναν κλεισμένοι στα αποδυτήρια για… άλλο ένα 90λεπτο, γεγονός που, σύμφωνα και με τους απεσταλμένους της χώρας στο Κατάρ, είναι πρωτοφανές στα χρονικά της εθνικής. Ουδείς γνωρίζει τι μπορεί να έλεγε ο ομοσπονδιακός τεχνικός στους παίκτες του μετά από μία τέτοια ήττα, ωστόσο, η παραμονή τους στα αποδυτήρια για μιάμιση ώρα μαρτυρά και το βαρύ κλίμα στην ομάδα.