Η Σερβία του Φίλιπ Μλαντένοβιτς επικράτησε με 3-1 του Μαυροβουνίου και έκλεισε θέση στο Euro (σκόραρε ο Γιόβετιτς), ενώ ο Τσέριν με φαουλάρα έδωσε σπουδαία νίκη στη Σλοβενία (0-1 τη Βόρεια Ιρλανδία).

Με τα… πολυβόλα της να «καθαρίζουν» η Σερβία επικράτησε εντός έδρας με 3-1 του Μαυροβουνίου και τσεκάρει το εισιτήριο για τα τελικά του Euro.

Μίτροβιτς και Λούκιτς συνδιάστηκαν στο 9ο μόλις λεπτό του ματς για το γρήγορο 1-0, όμως ο επιθετικός του Ολυμπιακού, Στέφαν Γιόβετιτς, ήταν αυτός που έφερε το ματς στα ίσια λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (1-1 36΄).

Στην επανάληψη ο Στοΐκοβιτς έκανε αλλαγή τον Μλαντένοβιτς για τον Κόστιτς, με τον μεσοεπιθετικό του ΠΑΟΚ, Αντρίγια Ζίβκοβιτς, να παίζει σε όλο το ματς μέσα σε τέσσερα λεπτά, η Σερβία «τσέκαρε» το εισιτήριο για το Euro.

Συγκεκριμένα ο Τάντιτς βρήκε τον επιθετικό της Αλ Χιλάλ που δεν είχε κανένα πρόβλημα στο 73ο λεπτό να γράψει το 2-1, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο σκόρερ έγινε δημιουργός και ο μεσοεπιθετικός της Φενέρ έγραψε το τελικό 3-1 στο Βελιγράδι (δεν αγωνίστηκε ο Τζούρισιτς).

Η Σλοβενία από την άλλη για τον 8ο όμιλο πήρε σπουδαίο διπλό επί της Βορείου Ιρλανδίας. Ο Άνταμ Τσέριν μία τρομερή εκτέλεση φάουλ στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους Σλοβένους, ενώ ο Σέσκο είδε το VAR να του ακυρώνει γκολ στο 31ο λεπτό.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα για αποβολή του Τσαρλς, έτσι η Σλοβενία των Βέρμπιτς (μπήκε στο 84′), Σπόραρ (αγωνίστηκε μέχρι το 76ο λεπτό) και με τον τρομερό Τσέριν, έφυγε με το διπλό από το Μπέλφαστ και πάει σε δύο τελικους με Δανία εκτός έδρας και Καζακστάν εντός.