Κάλλιο αργά, παρά ποτέ για του Καναδούς που μετά από 34 (!) χρόνια κατάφεραν να επικρατήσουν των ΗΠΑ στο πλαίσιο του Nations League Concacaf, με το τελικό σκορ να δείχνει 2-0 υπέρ τους.

Ο Καναδάς με την νίκη του έβαλε… φωτιά στον 1ο όμιλο της Α’ κατηγορίας μιας και πλέον βρίσκεται στην πρώτη θέση με 9 βαθμούς, ενώ οι Αμερικανοί είναι στους 3 βαθμούς.

Οι Καναδοί ήταν εξαιρετικοί και προηγήθηκαν με 1-0 στο 63ο λεπτό με τον Ντέιβις. Οι Αμερικανοί πίεσαν για την ισοφάριση αλλά στο 91ο λεπτό ο Καβαλίνι έκανε το 2-0 και ξεκίνησε το τρελό πανηγύρι με την προηγούμενη νίκη το μακρινό 1985.

Επόμενος αγώνας στις 16 Νοεμβρίου με τις Η.Π.Α να υποδέχονται τον Καναδά ο οποίος με ισοπαλία θα περάσει τα ημιτελικά αφήνοντας εκτός τους Αμερικανούς, οι οποίοι την τελευταία αγωνιστική παίζουν με την αδύναμη Κούβα.