Χωρίς να θέλξει με την απόδοσή της, αλλά και χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες, η Παρί Σεν Ζερμέν έφυγε με τη νίκη (2-1) από την έδρα της ουραγού Ανζέ, με σκόρερ τον Κιλιάν Εμπαπέ.

Δεν εντυπωσίασε, αλλά κατάφερε να φύγει με το διπλό (2-1) από την έδρα της ουραγού της Ligue 1, Ανζέ, η Παρί Σεν Ζερμεν.

Έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή σε ακόμα ένα παιχνίδι της τον Κιλιάν Εμπαπέ, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα, οι Παριζιάνοι πανηγύρισαν τρίτη συνεχόμενη νίκη και συνεχίζουν ακάθεκτοι την πορεία τους προς την κατάκτηση του φετινού τίτλου, έχοντας φτιάξει διψήφια βαθμολογική διαφορά από τους διώκτες τους (+11 από Μαρσέιγ, +12 από Λανς και +14 από Μονακό).

Η Ανζέ ήταν εκείνη που δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία για γκολ στο ματς, με τον Ντοναρούμα να νικάει τον Νιανέ στο 6ο λεπτό, πριν η Παρί πάρει το προβάδισμα τρία λεπτά αργότερα (9’), όταν ο Μέσι βρήκε με μαγική μπαλιά τον Μπερνάτ και εκείνος «σέρβιρε» στον Εμπαπέ, ο οποίος άνοιξε το σκορ με διπλή προσπάθεια.

Ο Γάλλος σταρ της Παρί διπλασίασε το προβάδισμα στης ομάδας του στο 26’, όταν μετά από υπέροχη κάθετη του Μέσι, πέρασε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2. Στο 38’ ο Μέσι έπιασε όμορφο σουτ, αλλά ο Μπερναρντόνι πραγματοποίησε εξίσου όμορφη επέμβαση.

Ο ρυθμός έπεσε πολύ στο δεύτερο ημίχρονο, με την Παρί να κάνει διαχείριση και την Ανζέ να μην μπορεί να απειλήσει ιδιαίτερα, μέχρι το 88’, όταν η άμυνα των φιλοξενούμενων αδράνησε και ο Σιμά από κοντά μείωσε για το τελικό 1-2.