Η Μπορντό πήρε φόρα και ποιος τη σταματά. Με τον Γκουστάβο Πογέτ στον πάγκο της, πήρε δεύτερη απανωτή νίκη με 2-0, αυτή τη φορά εκτός έδρας με το ισχυρό στην έδρα του Στρασβούργο κι έφτασε τους 32 βαθμούς. Το σκορ άνοιξε πολύ νωρίς ο Σανκχαρέ μόλις στο 3ο λεπτό για να κλείσει το σκορ ο Λαμπόρντε στο 53ο.

Η  Μονπελιέ που επικράτησε 2-1 της Ανζέ και μάλιστα με ανατροπή. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με εκτέλεση πέναλτι με τον Τοκό-Εκαμπί στο 20ο λεπτό, για να έρθει η ανατροπή με τον Λασνέ στο 42ο λεπτό και τον Μπενζά στο 71ο.

Η Νις γνώρισε την ήττα από την Τουλούζ με 1-0, χάρη σε τέρμα που πέτυχε ο Γκραντέλ στο 67ο λεπτό. Με αυτή τη νίκη οι φιλοξενούμενοι, έφτασαν τους 26 πόντους και πήγαν πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Σπουδαία νίκη και για τη Σεντ Ετιέν με 1-0 με γκολ του Ντεμπισί, στην έδρα της Αμιάν.