Η Παρί διέλυσε την Κλερμόν εκτός έδρας με τους Κιλιάν Εμπαπέ και Νεϊμάρ να σημειώνουν χατ τρικ και τον Λιονέλ Μέσι να βγάζει τρεις ασίστ.

Η Κλερμόν προερχόταν από τέσσερις διαδοχικές ήττες, η Παρί από τέσσερις διαδοχικές εκτός έδρας ήττες. Κάποιο σερί θα έσπασε και το τελικό 6-1 των φιλοξενουμένων για την 31η αγωνιστική της Ligue 1 φρόντισε να μην αφήσει αμφιβολία για το ποιο θα ήταν αυτό. Τα χατ τρικ των Κιλιάν Εμπαπέ και Νεϊμάρ, μαζί με εκείνο σε ασίστ του Λιονέλ Μέσι έδωσαν ώθηση στην ομάδα του Μαουρίσιο Ποτσετίνο να ολοκληρώσει με θετική χροιά τη σεζόν.

Μόλις στο 6ο λεπτό άρχισε ο χορός των γκολ με τον Βραζιλιάνο που βρέθηκε στο στόχαστρο έντονης κριτικής τις τελευταίες μέρες. Το γκολ του Εμπαπέ που ακολούθησε και κάποιες φάσεις των φιλοξενουμένων προμήνυαν θρίαμβο, όμως ο Ζοντέλ Ντοσού στο 42′ είχε αντίθετη άποψη.

Οι φίλαθλοι των γηπεδούχων αναθάρρησαν και δημιούργησαν καυτή ατμόσφαιρα για λίγα λεπτά, όμως η Κλερμόν άντεξε για περίπου το μισό 2ο ημίχρονο. Στο 71′ ο Εμπαπέ κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Νεϊμάρ, ακολούθησαν δύο γκολ του Εμπαπέ και ο Νεϊμάρ διαμόρφωσε το σκορ στο 83′.