Μετά την σπουδαία επικράτηση επί της Γιουβέντους στο Champions League, η Λυών επικράτησε με 2-0 της Σεντ Ετιέν στο ντέρμπι της 28ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Μια νίκη όπως αυτή εναντίον της Γιουβέντους, δε θα μπορούσε να μη φέρει θετικό αντίκτυπο στην ομάδα του Ρούντι Γκαρσιά. Σε ένα γεμάτο «Groupama Stadium», σε ένα ντέρμπι με τη Σεντ Ετιέν, που πάντα έχει ξεχωριστή σημασία, η Λυών επικράτησε με 2-0 κι έδειξε και πάλι το καλό μομέντουμ, στο οποίο βρίσκεται.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μούσα Ντεμπελέ, ο οποίος σκόραρε και τα δύο γκολ των νικητών. Το πρώτο στο 27ο λεπτό του αγώνα και το δεύτερο, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο των «Λυονέ».

Με τη νίκη αυτή, η Λυών ανέβηκε στην πέμπτη θέση της Ligue 1, ενώ η «αιώνια» αντίπαλος της, Σεντ Ετιέν, παρέμεινε κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού, όντας στη 16η θέση.