Περίπατο έκανε η Μαρσέιγ απέναντι στην Λιλ, την οποία κέρδισε με 5-1 και με αυτή της τη νίκη πλησίασε στις θέσεις που οδηγούν στο Champions League της νέας σεζόν.
Η Μασσαλοί ξεκίνησαν πολύ καλύτερα το παιχνίδι και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Τοβέν να είναι ο σκόρερ. Ο ίδιος παίκτης στο 30ό λεπτό έκανε και το 2-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι για να πάρει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα ο Κώστας Μήτρογλου, ο οποίος πέντε λεπτά αργότερα(35′) ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Μάλιστα, ο Έλληνας επιθετικός πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 38′ κάνοντας το 4-0 και υπογράφοντας τον μονόλογο της Μαρσέιγ στο πρώτο ημίχρονο.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Λιλ προσπάθησε να αντιδράσει και κατάφερε αρκετά γρήγορα να μειώσει στο σκορ με τον Μπενζιά στο 54ο λεπτό της αναμέτρησης. Ωστόσο, δεν μπορούσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το παιχνίδι, κάτι που έδειξε ο Οκάμπος στο 68ο λεπτό σημειώνοντας το πέμπτο τέρμα της ομάδας του. Το 5-1 έμεινε μέχρι το τέλος με τη Μαρσέιγ να παίρνει μια εύκολη νίκη και τον Μήτρογλου να βρίσκει σε ένα ακόμα παιχνίδι δίχτυα.