Η Μαρσέιγ πήρε το ντέρμπι της 2ης θέσης κόντρα στη Νις και το 2-1 στο “Βελοντρόμ” την καθιστά φαβορί για τη συνέχεια στη Ligue 1.

Η Μαρσέιγ υποδέχθηκε τη Νις στο “Βελοντρόμ” και με τη νίκη 2-1 επέστρεψε στη 2η θέση, αφήνοντας πίσω της τόσο τους Νικαιώτες όσο και τη Ρεν, έπειτα από 29 αγωνιστικές στη Ligue 1.

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Europa Conference League παρατάχθηκε σε σχηματισμό 3-3-3-1 με τον Αρκάντιους Μίλικ στην κορυφή και είχε το πάνω χέρι στο 1ο ημίχρονο, με περισσότερες ευκαιρίες, αλλά τελικά χρειάστηκε ένα αχρείαστο πέναλτι του Ζαν Κλερ

Στο 2ο μέρος, οι παίκτες του Χόρχε Σαμπαόλι έριξαν το ρυθμό, αλλά δεν κινδύνευσαν από τους φιλοξενουμένους, που δεν έδειχναν να έχουν δυνάμεις. Η Μαρσέιγ έφευγε συχνά στην κόντρα, αλλά δεν βρήκε κάποια μεγάλη στιγμή.

Στα τελευταία λεπτά, τα γκολ των Σεντρίκ Μπακαμπού και Μαριό Λεμινά αύξησαν την αγωνία στο κατακόρυφο, όμως τελικά η νίκη παρέμεινε στα χέρια των Μασσαλών.