Ισόπαλοι ήρθαν Ατλέτικο Μαδρίτης και Σεβίλλη στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο» με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν έναν σημαντικό βαθμό στην Ισπανική πρωτεύουσα για την κατάκτηση της τρίτης θέσης της La Liga.

Σε ένα ματς με ιδιαίτερο ενδιαφέρον, φάσεις, πολλά γκολ και ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, η Σεβίλλη πήρε το «Χ» από τη Μαδρίτη κόντρα στην Ατλέτικο, με τους «Ροχιμπλάνκος» να μένουν πίσω στο κυνήγι της τετράδας του Champions League και τους Ανδαλουσιάνους να παίρνουν σημαντικό βαθμό για την κατάκτηση της τρίτης θέσης.

ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ ΜΕ ΤΕΣΣΕΡΑ ΓΚΟΛ, VAR ΚΑΙ ΕΝΤΑΣΗ

Η Σεβίλλη είχε την πρώτη αξιόλογη ευκαιρία, στο 12ο λεπτό με τον Οκάμπος, ο οποίος σούταρε άστοχα μέσα από την περιοχή, μετά από έξυπνη πάσα του Χορδάν. Παίρνοντας μέτρα στο γήπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν καλή ευκαιρία και στο 16′ με δυνατό σουτ του Σούσο, το οποίο αποκρούστηκε από τον Όμπλακ.

Στο 19ο λεπτό, ο Χορδάν έκανε ακόμα μία έξυπνη πάσα στο σημείο του πέναλτι, εκεί βρήκε τον Ντε Γιονγκ και… χάρη στο σοβαρό λάθος του Σάβιτς, ο Ολλανδός φορ πλάσαρε τον Όμπλακ για να κάνει το 0-1.

Μετά από χρήση VAR στο 29ο λεπτό, ο Ερνάντεθ καταλόγισε πέναλτι για την Ατλέτικο Μαδρίτης, καθώς ο Ντιέγκο Κάρλος βρήκε τη μπάλα με το χέρι στη μικρή περιοχή. Ο Μοράτα εκτέλεσε εύστοχα στο 32′ με δυνατό σουτ για το 1-1.

Με ανεβασμένη τη ψυχολογία οι «Ροχιμπλάνκος» βγήκαν στην κόντρα στο 36ο λεπτό. Ο Κόκε «έσπασε» στο κατάλληλο σημείο, την κατάλληλη στιγμή για τον Φέλιξ και ο Πορτογάλος με όμορφο πλασέ έβαλε μπροστά στο σκορ την Ατλέτικο Μαδρίτης με 2-1.

Στο 41′ είχαμε νέα χρήση VAR, αυτή τη φορά για περίπτωση πέναλτι υπέρ της Σεβίλλης. Ο Ερνάντεθ έδειξε την άσπρη βούλα, έπειτα από παράβαση του Τρίπιερ. Ο Οκάμπος στο 43′ νίκησε τον Όμπλακ, φέρνοντας το ματς στα ίσα, κάνοντας το 2-2 για τη Σεβίλλη.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΡΥΘΜΟ

Τα πρώτα είκοσι λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου κύλησαν χωρίς ευκαιρίες, με πεσμένο ρυθμό και από τις δύο ομάδες.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του β΄μέρους ήρθε για τους γηπεδούχους στο 64ο λεπτό. Ο Γιορέντε έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε σε πόδια Σεβιγιάνων, άλλαξε πορεία αλλά ο Βάτσλικ απέκρουσε εντυπωσιακά για να κρατήσει το 2-2.

Στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, λίγα λεπτά αφότου μπήκε στον αγωνιστικό χώρο, στο 69′, ο Ντιέγκο Κόστα… βρήκε τη μπάλα μέσα στην περιοχή της Σεβίλλης, όμως το πλασέ που έκανε ήταν άστοχο και δεν «απείλησε» τον Βάτσλικ.

Νέα τεράστια ευκαιρία έχασε η Ατλέτικο και στο 70′, όντας καταιγιστική εκείνο το διάστημα. Η μπάλα μετά από κόντρες μέσα στην περιοχή έφτασε στον αμαρκάριστο Καράσκο, ο οποίος σούταρε από πλεονεκτική θέση αλλά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε προσπαθούσε μάταια να βρει το «δρόμο» για το τρίτο γκολ, το οποίο θα της έδινε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς. Παρόλα αυτά η επιθετική οργάνωση των «Ροχιμπλάνκος» ήταν αρκετά προβληματική καθώς δεν δημιούργησαν αξιόλογες φάσεις στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

Ενδεκάδες
Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Ερμόσο (54′ Καράσκο), Φελίπε, Σάβιτς, Τρίπιερ, Κόκε, Γιορέντε, Σαούλ Νίγκεθ, Κορέα, Μοράτα (68′ Ντ. Κόστα), Φέλιξ (80′ Βιτόλο).
Σεβίλλη: Βάτσλικ, Ρεγκιλόν, Κάρλος, Κουντέ, Νάβας, Γκουντελί, Μπανέγα, Χορδάν (74′ Σ. Γκόμεζ), Σούσο (63′ Εν-Νεσιρί), Ντε Γιονγκ, Οκάμπος (81′ Βάσκεθ).