Ισόπαλες αναδείχθηκαν Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης στο Καμπ Νου, αφού έμειναν στο 2-2 στο τελευταίο Clasico μεταξύ των δύο για τη φετινή σεζόν.
Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και κατάφερε μόλις στο 10ο λεπτό του αγώνα να πάρει το προβάδισμα. Ο Σέρχι Ρομπέρτο έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Λουίς Σουάρεζ με πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Κέιλορ Νάβας για το 1-0.
Ο Κριστιάνο Ρονάλντο, όμως δεν άφησε αναπάντητο το γκολ του Σουάρεζ και στο 14′ απάντησε, εκμεταλλευόμενος την κεφαλιά του Μπενζεμά, αφού πρόλαβε πάνω στη γραμμή τον Ζεράρ Πικέ και ισοφάρισε σε 1-1. Πριν τελειώσει το ημίχρονο, όμως, η Μπάρτσα έμεινε με 10 παίκτες, αφού ο Σέρχι Ρομπέρτο αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για χτύπημα πάνω στον Μαρσέλο (ο οποίος τον χτύπησε πρώτος).
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ζινεντίν Ζιντάν έκανε αλλαγή τον Ρονάλντο, ο οποίος ταλαιπωρούταν από πρόβλημα τραυματισμού και αυτό είχε ως συνέπεια η Ρεάλ να χάσει πολλά πράγματα από το παιχνίδι της. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Μπαρτσελόνα, με τον Λιονέλ Μέσι στο 53′ να νικάει με σουτ τον Νάβας και να κάνει το 2-1 για τους Καταλανούς. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι στο 55′ πέτυχαν και τρίτο τέρμα και πάλι με τον Λουίς Σουάρεζ, όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ.
Έτσι, η Ρεάλ κατάφερε να ορθοποδήσει και με τον Μπέιλ να πετυχαίνει ένα εκπληκτικό τέρμα στο 72ο λεπτό του αγώνα να ισοφαρίσει σε 2-2. Αυτό το αποτέλεσμα έμεινε μέχρι το τέλος, παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων και οι δύο ομάδες πήραν από έναν βαθμό στο τελευταίο Clasico της σεζόν.
Μπαρτσελόνα (Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Ρομπέρτο, Πικέ, Ουμτιτί, Άλμπα, Κοουτίνιο (46′ Σεμέδο), Ράκιτιτς, Μπουσκέτς, Ινιέστα (58′ Παουλίνιο), Μέσι, Σουάρες (92′ Αλκάθερ).
Ρεάλ Μαδρίτης (Ζιντάν): Νάβας, Φερνάντες (68′ Βάσκεθ), Ράμος, Βαράν, Μαρσέλο, Καζεμίρο, Μόντριτς, Κρόος (84′ Κόβασιτς), Μπέιλ, Μπενζεμά, Ρονάλντο (46′ Ασένσιο).