Ο Ανσού Φάτι συνεχίζει να γράφει το όνομα του με χρυσά γράμματα στην ιστορία της Μπαρτσελόνα (έγινε ο νεαρότερος παίκτης στην ιστορία της La Liga που σκοράρει δύο γκολ σε ένα παιχνίδι) οδηγώντας την ομάδα του σε μια… σβηστή νίκη επί της Λεβάντε (2-1).

Η ζωή χωρίς τον τραυματία Λουίς Σουάρες είναι εξ’ ορισμού δύσκολη για την Μπαρτσελόνα, αντικαταστάτης δεν ήρθε στις μεταγραφές, επομένως ο Κίκε Σετιέν πρέπει να βαφτίσει το ψάρι, κρέας.

Μία από αυτές τις λύσεις για την θέση του «9» είναι ο Ανσού Φάτι. Είχε να σκοράρει από τις αρχές Σεπτέμβρη, όμως ο πιτσιρικάς βρήκε την ώρα να γίνει σε ηλικία 17 ετών και 94 ημερών ο νεαρότερος παίκτης που σκοράρει δις σε αγώνα του ισπανικού πρωταθλήματος.

Ο μπαγάσας χρειάστηκε λιγότερο από δύο λεπτά (30’, 31’) για να το πετύχει, αξιοποιώντας ισάριθμες ασίστ του Λιονέλ Μέσι (ειδικά η πρώτη ήταν μαγική), με την Μπαρτσελόνα να μένει ξανά σε χαμηλές στροφές, ειδικά στην επανάληψη.

Στο δεύτερο μέρος η Λεβάντε ήταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο, δικαιούνταν απόλυτα ένα γκολ με βάση τις ευκαιρίες που είχε, το πέτυχε τελικά στις καθυστερήσεις για να έρθει το τελικό 2-1 με σκόρερ τον Ροσίνα, με την Μπαρτσελόνα να κερδίζει και να παραμένει στο -3 από την κορυφή και την Ρεάλ Μαδρίτης.