Η Αθλετικ Μπιλμπάο δεν πλήρωσε το χαμένο πέναλτι του Σανθέτ, επιβλήθηκε της Ατλέτικο με δυο γκολ στο β΄μέρος (2-0) και της έβαλε φρένο στην καταδίωξη της κορυφής.

Μπλόκο στο «Σαν Μαμές» για την Ατλέτικο Μαδρίτης! Η Αθλέτικ Μπιλμπάο του Βαλβέρδε ύψωσε ανάστημα απέναντι στους παίκτες του Σιμεόνε και χάρη σε δυο γκολ στο β΄μέρος πήρε τη νίκη με 2-0 που περιόρισε τους φιλοξενούμενους στο -7 από την πρωτοπόρο Τζιρόνα.

Από την αρχή του αγώνα οι Βάσκοι παρουσίασαν άγριες διαθέσεις, απείλησαν τα καρέ του Όμπλακ με ευκαιρίες των Γκουρουθέτα και Ινιάκι, με την πίεση να αποδίδει καρπούς στο 36΄με κερδισμένο πέναλτι σε βάρος του Σογιουντσού. Ο Σανθέτ ωστόσο μόνο ψύχραιμος δεν εμφανίστηκε στην άσπρη βούλα και αστόχησε από τα έντεκα μέτρα, δίνοντας σφυγμό στην Ατλέτικο.

Ακόμα κι έτσι ωστόσο η Μπιλμπάο δεν αποθαρρύνθηκε! Στο 41΄ο Νίκο Ουίλιαμς με τρομερό σουτ σημάδεψε στο δοκάρι και τελικά το οχυρό των Μαδριλένων έπεσε στο 51΄όταν ο Γκουρουθέτα με άψογο τελείωμα άνοιξε το σκορ. Στο 68΄ήταν η σειρά του Νίκο Ουίλιαμς να βρει δίχτυα, όταν με τρομερή κούρσα και άψογο σουτ νίκησε τον Όμπλακ για το 2-0.

Ο Σλοβένος κίπερ κράτησε το σκορ σε… γήινα επίπεδα στα λεπτά που ακολούθησαν, με τη Μπιλμπάο να πανηγυρίζει μια πανάξια νίκη που την ανέβασε στην πρώτη πεντάδα και κράτησε την Ατλέτικο μακριά από τις πρώτες δυο θέσεις.

Τρίποντο «ανάσα» για τη Θέλτα

Η Θέλτα επικράτησε εντός έδρας της Γρανάδα με 1-0 και ανέβηκε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού στη βαθμολογία της La Liga. Η ομάδα του Τάσου Δουβίκα, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο 72ο λεπτό της αναμέτρησης, πήρε τη νίκη χάρη στο τέρμα του Γιόργκεν Στραντ Λάρσεν στο 20′. Με αυτή τη νίκη της η Θέλτα ανέβηκε στη 17η θέση με 13 βαθμούς και η Γρανάδα έμεινε στη 19η με οκτώ πόντους.