Η Μπαρτσελόνα πέρασε με τα χίλια ζόρια από την έδρα της Έλτσε (0-2) και με την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα έμεινε ζωντανή στη κούρσα της διεκδίκησης του πρωταθλήματος.

Δίχως τον Λιονέλ Μέσι που εξέτισε την πρώτη αγωνιστική της ποινής του, το ποδόσφαιρο της Μπαρτσελόνα ήταν… ανάλατο. Ακόμα κι έτσι όμως, το αποτέλεσμα μετράει. Η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Έλτσε και με τέσσερις σερί νίκες παραμένει στο -7 από την κορυφή.

Σε ένα πολύπλοκο ματς, απέναντι σε μία ομάδα που είχε κατέβει με σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς και με σκοπό να χαλάσει το ματς με πολλά φάουλ και παθητικό παιχνίδι, ο γόρδιος δεσμός λύθηκε στο 39ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Μπρέιθγουεϊτ και λανθασμένη προβολή του Ντιέγκο Γκονζάλες, ο Ντε Γιονγκ άνοιξε το σκορ σε κενή εστία.

Ο Τερ-Στέγκεν κράτησε το 0-1 με εκπληκτική απόκρουση σε τετ-α-τετ με τον Ριγκόνι στην πιο καθοριστική στιγμή της αναμέτρησης, ενώ πέντε λεπτά πριν το τέλος, ο Ρίκι Πουτς σε μία από τις πρώτες του επαφές με την μπάλα έκανε το 0-2 (85’) που ήταν και το τελικό σκορ στο πρώτο επιτυχημένο τεστ της Μπαρτσελόνα δίχως τον Λιονέλ Μέσι.