Ο Ζοάο Φέλιξ μετά το μεσοβδόμαδο ματς για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση κόντρα στην Σάλτσμπουργκ, οδήγησε την Ατλέτικο σε μια ακόμη νίκη, με την ομάδα του Σιμεόνε να περνάει από την Παμπλόνα και να πατάει κορυφή…

Αυτή ήταν η καλύτερη φετινή Ατλέτικο Μαδρίτης. Αν οι ροχιμπλάνκος βρουν επιθετικούς αυτοματισμούς και αρχίζουν να παράγουν λιγάκι περισσότερο, τότε κανείς δεν μπορεί να τους ξεγράψει από την μάχη του τίτλου.

Μετά την τριάρα στην Σάλτσμπουργκ, άλλα μία τριάρα αυτή τη φορά στην Παμπλόνα επί της Οσασούνα.

Κοινός παρονομαστής των δύο νικών, ο Ζοάο Φέλιξ. Ο Πορτογάλος δείχνει να καθιερώνεται σε ηγετικό ρόλο και κάνει πλέον την διαφορά σε κάθε παιχνίδι. Με δικό του πέναλτι άνοιξε το σκορ (43’) και παρότι αστόχησε σε ένα ακόμα στο ξεκίνημα του ημιχρόνου σημαδεύοντας το δοκάρι (48’), εντούτοις βρήκε ένα ακόμα τέρμα (69’) που έδωσε προβάδισμα ασφαλείας στην ομάδα του Σιμεόνε, που είχε πολλές χαμένες κλασικές ευκαιρίες με Κόκε και Κορέα.

Ο Μπούντιμιρ έδωσε ελπίδες στην Οσασούνα δέκα λεπτά πριν το τέλος (80’, 1-2), όμως ο Λούκας Τορέιρα που είχε περάσει ως αλλαγή σφράγισε το τελικό 1-3 (88’) για την Ατλέτικο Μαδρίτης που ανεβάζει στροφές και αρχίζει να… φοβίζει!