Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε το καθήκον της, επικράτησε της Βιγιαρεάλ με 2-1 και κατέκτησε, μαθηματικά, το πρωτάθλημα, μία στροφή πριν την ολοκλήρωση. Φάση του αγώνα το πέναλτι με πάσα του Ράμος για τον Μπενζεμά, που σώθηκαν καθώς δόθηκε επανάληψη.

Δεν ήταν η πιο θεαματική Ρεάλ Μαδρίτης όλων των εποχών. Ήταν όμως η πιο σοβαρή. Η πιο συμπαγής. Η πιο ουσιαστική. Από την ημέρα που άρχισε και πάλι η La Liga ο Ζινεντίν Ζιντάν παρέδωσε μαθήματα rotation και ουσίας. Η «βασίλισσα» έκανε 10 σερί νίκες (οι περισσότερες οριακές) και άφησε για τους αντιπάλους της μόνο την σκόνη.

Με το ίδιο κυνικό, σοβαρό στιλ ήρθε και το 2-1 επί της Βιγιαρεάλ που επαναφέρει τους μερένγκες στον θρόνο για το 34ο πρωτάθλημα Ισπανίας στην ιστορία τους.

Το κίτρινο υποβρύχιο είχε την κατοχή, την θέληση, το θάρρος, αλλά η βασίλισσα το καλύτερο πλάνο και την ουσία. Στο 29ο λεπτό ο κορυφαίος του γηπέδου Λούκα Μόντριτς έδωσε έτοιμο γκολ στον Καρίμ Μπενζεμά κι εκείνος δεν λάθεψε για το 1-0.

Το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις, σπάνια τα ματς της φετινής Ρεάλ Μαδρίτης ανοίγουν. Το πρωτάθλημα κλείδωσε οριστικά στο 77ο λεπτό. Ο Σέρχιο Ράμος την είδε… σέντερ φορ, κέρδισε ένα αυστηρό πέναλτι και από εκεί και μετά έγινε χαμός. Οι παίκτες της Ρεάλ αρχικά το εκτέλεσαν με πάσα (!), ο διαιτητής έδωσε επανάληψη (!) και με την δεύτερη εκτέλεση ο Γάλλος έκανε το 2-0.

Ο Ιμπόρα μείωσε σε 2-1 λίγο αργότερα (84’), όμως τίποτα δεν μπορούσε να γυρίσει με τον Μάρκο Ασένσιο να έχει ακυρωθέν γκολ στις καθυστερήσεις.