Στο μακράν χειρότερο φετινό της ματς, οι μπλαουγκράνα πιέστηκαν ασφυκτικά, χαρακτηριστικό είναι ότι στο πρώτο πεντάλεπτο οι Βάσκοι άγγιξαν τέσσερις φορές το γκολ με τον Τσάβι να μένει άναυδος από την παθητικότητα των παικτών του.

Μοιραίοι για την Ρεάλ Σοσιεδάδ οι Μπαρενετσέα και Κούμπο που έχασαν τις πιο κλασικές ευκαιρίες, με τους γηπεδούχους να φωνάζουν για πέναλτι του Κουντέ πάνω στον Ογιαρθάμπαλ στα μέσα της επανάληψης.

Το ματς έμοιαζε ένας συνεχής μονόλογος για τους παίκτες της Ρεάλ Σοσιεδάδ που τα έκαναν όλα σωστά, μέχρι την τελική προσπάθεια, απέναντι σε μία Μπαρτσελόνα που επέλεξε το 3-4-3 που σε αυτό το ματς δεν της ταίριαζε καθόλου.

Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι έμειναν από δυνάμεις και τελικά το πλήρωσαν. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκάβι αστόχησε σε τετ-α-τετ και στην επόμενη φάση ήρθε το.. buzzer beater.

Από μαγική κάθετη του Γκιντογάν, ο Αραούχο ήρθε σαν σίφουνας από πίσω και με κεφαλιά ψαράκι έκανε το 0-1 στην τελευταία φάση του ματς, με την Μπαρτσελόνα να ανεβαίνει στην τρίτη θέση, στο -4 από την κορυφή και την εκπληκτική Χιρόνα.