Η Ρεάλ Μπέτις, επικράτησε της Ρεάλ Σοσιεδάδ με 0-2 στο Ανοέτα και προσπέρασε την Ατλέτικο Μαδρίτης για να σκαρφαλώσει στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα της La Liga.

Η Μπέτις ήταν μία από τις μεγάλες κερδισμένες της 12ης αγωνιστικής, αφού με το 2-0 στο Σαν Σεμπαστιάν απέναντι στη Ρεάλ Σοσιεδάδ προσπέρασε τους Βάσκους και έπιασε την Ατλέτικο στην 3η θέση της La Liga.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο καλά στον αγωνιστικό χώρο, είχαν δύο μεγάλες ευκαιρίες, μία εκ των οποίων ένα δοκάρι του Κάρλος Φερνάντεθ, όμως οι “βερδιμπλάνκος” άντεξαν και απείλησαν κι αυτοί την εστία του Άλεξ Ρεμίρο.

Στο 2ο ημίχρονο, οι παίκτες του Ιμανόλ Αλγκουαθίλ έπαιξαν στο μισό γήπεδο τους Ανδαλουσιάνους, όμως ήταν απρόσεκτοι στα μετόπισθεν και το πλήρωσαν. Η Μπέτις είχε ένα δοκάρι αρχικά και στη συνέχεια βρήκε το γκολ στο 86′ με σουτ του Χουάν Κρουθ που είχε περάσει ως αλλαγή. Στις καθυστερήσεις, μία αντεπίθεση οδήγησε στο 2-0 με τον Μπόρχα Ιγκλέσιας, που διαμόρφωσε το τελικό σκορ.