Εκεί που όλα έδειχναν πως η Ρεάλ Μαδρίτης θα στραβοπατήσει στο Βαγέκας, ο Καρίμ Μπενζεμά με το 26ο γκολ στην σεζόν έδωσε μία νίκη που μπορεί να αποδειχθεί καθοριστική στην μάχη του τίτλου!

Κάνει την πιο ώριμη σεζόν της καριέρας του, δεν χαμπαριάζει από αντιπάλους, είναι ο απόλυτος ηγέτης της Ρεάλ Μαδρίτης. Εκεί που όλα μύριζαν… λευκή ισοπαλία στο Βαγέκας, ο Μπενζεμά έβγαλε μία ακόμα απίθανη συνεργασία με τον Βινίσιους και επτά λεπτά πριν το τέλος υπέγραψε το 0-1 στην σκληρή έδρα της Ράγιο Βαγεκάνο, με το 26ο του γκολ στην σεζόν και το 10ο σε 11 παιχνίδια απέναντι στην Ράγιο.

Πριν φτάσουμε όμως εκεί, η βασίλισσα χρειάστηκε τον εκπληκτικό φέτος Τιμπό Κουρτουά. Ο Βέλγος που κάνει τρομερή σεζόν κράτησε το μηδέν σε καθαρές ευκαιρίες από Μάριο Σουάρεθ (55’) και μία διπλή ευκαιρία από Τρέχο, Άλβαρο από μία Ράγιο που ήταν πολύ ανταγωνιστική και πιθανότατα άξιζε κάτι περισσότερο.

Στο πρώτο μέρος η Ρεάλ Μαδρίτης είδε το VAR να της ακυρώνει γκολ του Κασεμίρο (39’), κάτι που σημαίνει ότι η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι παρέμεινε για 8ο συνεχόμενο πρώτο ημίχρονο δίχως να έχει σκοράρει σε ένα πολύ παράξενο αρνητικό σερί.

Κάπως έτσι, οι μερένγκες βρίσκονται πια στο +9 από την Σεβίλλη (με παιχνίδι περισσότερο) και δείχνουν ότι με τέτοιο Μπενζεμά δεν το χάνουν φέτος…