H Βιγιαρεάλ έπαιξε την Σεβίλλη σαν την γάτα με το ποντίκι, όμως οι Ανδαλουσιανοί άντεξαν και πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1).

Η καρέκλα του Ζουλέν Λοπετέγκι τρίζει εδώ και καιρό και τέτοιες εμφανίσεις δεν τον βοηθούν να διατηρήσει την θέση του.

Η Σεβίλλη πήρε τον βαθμό σε μία πολύ δύσκολη έδρα, όμως η εικόνα της ήταν παθητική και κολακεύεται από το τελικό 1-1.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους Ανδαλουσιανούς που βρήκαν γρήγορο προβάδισμα με τον Όλιβερ Τόρες (8’, 0-1), ωστόσο το μόνο που έκαναν από εκεί και μετά ήταν να… μοιράζουν ξύλο.

Το δοκάρι έσωσε την Σεβίλλη σε πανέμορφο σουτ του Παρέχο (27’), ωστόσο στην επανάληψη το γήπεδο έγειρε.

Ο Μπαένα ισοφάρισε στο 51ο λεπτό μετά από… καραμπόλα σε τετ-α-τετ με τον Μπουνού και η Βιγιαρεάλ πίεσε πολύ για το νικητήριο γκολ.

Είχε αρκετές ευκαιρίες, πέναλτι που πήρε πίσω το VAR (82’), τεράστια στιγμή με τον Ντανζούμα στο 90ό λεπτό, όμως το 1-1 έμεινε ως το τέλος.

Πρώτη εντός έδρας απώλεια για το κίτρινο υποβρύχιο και πόντος που δεν αλλάζει την εικόνα της Σεβίλλης που με 5 βαθμούς βρίσκεται οριακά πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού!