Η Μίλαν είχε πολλά προβλήματα, έμεινε με δέκα, αντιμετώπισε πέναλτι αλλά βρήκε τον τρόπο και πέτυχε την πρώτη της νίκη επί της Μπενεβέντο, με 2-0, για να επιστρέψει στην κορυφή.

Πριν τρία χρόνια, στην πρώτη παρουσία της Μπενεβέντο στην Serie A, οι Rossoneri στο πρώτο ματς είχαν δεχθεί την ισοπαλία στο 95’ από τον τερματοφύλακα και στο δεύτερο, είχαν χάσει 0-1 στο San Siro. Τώρα, τα πράγματα πήγαν καλύτερα καθώς παρά τις δυσκολίες που αντιμετώπισε, η ομάδα του Στέφανο Πιόλι πήρε πολύ σημαντική νίκη που της επιτρέπει να πάει στον αγώνα της επόμενης αγωνιστικής με την Γιουβέντους, ως πρωτοπόρος.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο 15’ όταν ο Τούια καθηστέρησε να πάει στον Ρέμπιτς και τον γκρέμισε μέσα στην περιοχή για να κάνει από τη βούλα το 0-1 ο Κεσί. Πέντε λεπτά μετά η Μπενεβέντο είχε δοκάρι με τρομερό αριστερό του Ινσίνιε και στο 33’ η ομάδα του Πίπο Ιντσάγκι απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα καθώς ο Τονάλι έκανε μαρκάρισμα με τις τάπες ψηλά και μέσω VAR η κίτρινη έγινε κόκκινη. Ο Πιόλι έβγαλε τον πιο μικρόσωμο των Rossoneri, Μπραΐμ Ντίαθ, και έβαλε τον μοναδικό κεντρικό μέσο που έχει διαθέσιμο, Κρούνιτς. Το ημίχρονο έφυγε με 0-1 αφού ο Ντοναρούμα έκανε αυτό που έπρεπε στη σουτάρα του Λετίτσια (37’) και το τακουνάι του Ινσίνιε (44’).

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με γκολ για την Μίλαν καθώς στο 49’ ο Ραφαέλ Λεάο πήρε από τον Ρέμπιτς και αφού ο keeper της Μπενεβέντο βγήκε χωρίς να τον προλάβει, ο Πορτογάλος πήρε και με ένα εκπληκτικό σκαφτό πλασέ έκανε το 0-2. Οι γηπεδούχοι πίεσαν και πάλι και στο 60’ πήραν πέναλτι μετά την καθαρή ανατροπή του Καπράρι από τον Κρούνιτς, όμως ο ίδιος ο Ιταλός επιθετικός από τα 11 βήματα έστειλε την μπάλα άουτ. Οι Rossoneri αμύνονταν σωστά τακτικά και με πολύ πάθος, κράτησαν το 0-2 και στο τελευταίο 20λεπτο θα μπορούσαν να έχουν σκοράρει δύο φορές αφού στο 72’ ο Τσαλχάνογλου βρήκε με μακρινό σουτ το δοκάρι και ο Κεσί στο 84’ ο Κεσί είχε πλασέ δοκάρι-δοκάρι και άουτ…